Hemşirelik öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve öz-şefkat düzeylerinin belirlenmesi
Determination of psychological resilience and self-compassion levels of nursing students
  1. Tez No: 652376
  2. Yazar: ŞÜHEDA DİLMAÇ PINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve öz-şefkat düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Aksaray Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde 2018-2019 yılları arasında öğrenim gören 435 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın sonuçlarının homojen olabilmesi amacıyla yabancı uyruklu öğrenciler ve evli olan öğrenciler araştırmaya dâhil edilmemiştir. Araştırmanın verileri 30 Ekim- 4 Kasım 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında; araştırmacılar tarafından hazırlanan bilgi formu, Yılmazlık Ölçeği ve Öz-Anlayış Ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin Öz-Anlayış Ölçeği puan ortalaması 81,10±14,57 ve Yılmazlık Ölçeği puan ortalaması 187,01±27,38 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive manner in order to determine the psychological resilience and self-compassion levels of nursing students. The study group of this study consisted of 435 nursing students studying in Aksaray University Faculty of Health Sciences Department of Nursing between 2018-2019. In order to ensure that the results of the study are homogeneous, foreign students and married students were not included in the study. The data of the study were collected between 30 October and 4 November 2019. In collecting research data; the information form prepared by the researchers, the resilience scale and self-compassion scale were used. The students' self-compassion scale mean score was 81.10 ± 14.57 and the resilience scale mean score was 187.01 ± 27.38.