Ekmeklik buğdayda dialel melez analizi ile bazı tarımsal karakterlerin kalıtımının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Studies on the determination of inheritance of some agronomical characteristics by using the method of analysis of diallel crosses in common wheat
- Tez No: 65240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
XV öz Bu araştırma, altı ekmeklik buğday çeşit ve hattı ile bunların yarım diallel melezlerinden oluşturulan populasyonun genetik yapısını incelemek, uygun ebeveyn ve ümitvar melez kombinasyonları seçmek amacı ile yapılmıştır. Bayrak yaprağı alam, bitkide başak sayısı ve üst boğumarası uzunluğu için eklemeli ve dominant gen etkilerinin önemli olduğu, bitkide kardeş sayısı, bitki boyu, başakta tane ağırlığı, bin tane ağırlığı ve bitki verimi için epistatik gen etkisinin olabileceği, incelenen diğer bütün özellikler için ise eklemeli gen etkilerinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Tane verimi için BR12*4 hattının ve PANDA çeşidinin en uygun ebeveynler olduğu ve bu ebeveynler ile oluşan tüm kombinasyonların ümitvar melezler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
XVI ABSRACT This study was conducted aming to determine the genetic structure of population which were included six common wheat cultivars or lines and crosses of half diallel of these cultivars or lines and to chose the suitable parents and promising combinations. It has been concluded that, the additive effect and dominance effect were significant for the area of flag leaf, the number of spike per plant, and the length of top internode; the epistatic effect was significant for the number of tiller per plant, the height of plant, the weight of kernel per head, the weight of 1000 grains, and yield per plant; the additive effect was significant for all of the other characters in view. It was found that, the best suitable parents were BR12*4 line and PANDA cultivar for yield per plant and the promising crosses wereould be obtained from the combinations of those parents with other parents.