Çukurova koşullarında değişik kökenli fasulye (Phaseolus vulgaris l.) çeşitlerinde verim ve verim unsurları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 65239
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KIRTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
/ C 9 3 1 oz 1996 yılında Adana ekolojik şartlarında yürütülen bu çalışmada, Şehirali, Karacaşehir, Yunus, Şahin, Esk. 855, 4F2696, 4F-2685, 4F-2707, 4F-2717, 4F-3130, 4F-2714 ve 4F-3271 fasulye çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Bölgeye uygun, yüksek verimli çeşitlerin seçilmesi amacıyla bu çeşitlerde çiçeklerime süresi, bitki boyu, bitkide dal sayısı, ilk meyve yüksekliği, bitkide meyve sayısı, bitki basma tane sayısı, meyvede tane sayısı, bitkide tane verimi, 1000 dane ağırlığı, hasat indeksi ve tane verimi gibi özellikler incelenmiştir. Bölge koşullarına uygun, yüksek verimli, iri taneli çeşitlerin belirlenmesi amacıyla yürütülen bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; en yüksek tane verimi 4F-2696 çeşidinden (165.50 kg/da) elde edilirken, bunu sırasıyla Şahin (156.50 kg/da) ve Eskişehir-855 (154.10 kg/da) çeşitleri izlemiştir. En düşük tane verimi ise, Karacaşehir (50.47 kg/da) çeşidinden elde edilmiştir. Bin tane ağırlığı değerlerine göre, en küçük taneli çeşit Karacaşehir (176.50 gr), en iri taneli çeşitler ise, 4F-2717 (461.50 gr), 4F-3130 (428.30 gr), Şehirali (427.40 gr), 4F-2696 (394.30 gr), Esk.855 (385.10 gr) ve Şahin (381.10 gr) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study was conducted to determine high productive dry beans varieties in 1996 during growing period in Adana conditions. Şehirali, Karacaşehir, Yunus, Şahin, Eskişehir-855, 4F-2696, 4F-2685, 4F-2707, 4F-2717, 4F-3130, 4F-2714 and 4F-3271 varieties were used in this study as plant material. The selected plant parameters, flowering time, plant height, number of branches per plant, first pod height, pod number per plant, seed number per plant, seed number per pod, seed yield per plant, 1000 seeds weight, harvest index and seed yield were determined. The results indicated that, the highest seed yield was determined from 4F-2696 variety (165.50 kg/da) and Şahin (156.50 kg/da) and Eskişehir-855 (154.10 kg/da) varieties fallowed its respectively.