Y kuşağı bireylerinin satın alma davranışlarında sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin etkisi
The effect of social media marketing activities on the purchase behavior of generation Y individuals
  1. Tez No: 652409
  2. Yazar: KORAY YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜL BİLGİNER ÖZSAATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tüketiciler, satın alma konusunda sosyal medyada işletmeler ve kullanıcılarca oluşturulan içerikler tarafından etkilenmektedir. Bu çalışmanın ana amacı; sosyal medya pazarlaması faaliyetlerinin tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Bu doğrultuda, Kahramanmaraş ve Hatay illerinde faaliyetlerini sürdüren bankalarda görev yapan 241 çalışana anket uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilere S.P.S.S. programı kullanılarak frekans, güvenilirlik, korelasyon ve regresyon analizi testleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda; sosyal medya pazarlaması faaliyetleri ve tüketicilerin satın alma davranışı arasında pozitif yönde anlamlı ilişkinin varlığı, sosyal medya pazarlaması faaliyetlerinin tüketicilerin satın alma davranışlarının olumlu yönde etkilediği ve sosyo-demografik özelliklerin araştırma değişkenleri üzerinde anlamlı bir farklılığa sebebiyet verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumers are influenced by the content created by businesses and users on social media in terms of purchasing. The main purpose of this study is; to reveal the effects of social media marketing activities on consumer purchasing behavior. It is also aimed to determine the direction and level of relations between the two research variables In accordance with, a questionnaire has been carried out on 241 banker working in the banking institutions in Kahramanmaraş and Hatay. The data obtained from the questionnaire were analyzed using SPSS software frequency, reabilty, correlation and regression analysis tests. According to the result of the study, it has been determined that; there is a meaningful positive relationship between social media marketing activities and consumer purchasing behavior, social media marketing activities effects of consumer purchasing behavior positively and socio-demographic characteristics cause a meaningful difference on the variables of the study.