Çocuklarda özofagogastroduodenoskopi işleminin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of esophagogastroduodenoscopy procedure in children
  1. Tez No: 652424
  2. Yazar: MERVE ECEM ÖĞRETİCİ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÇALTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Üst gastrointestinal sistemin değerlendirilmesinde en iyi yöntem özofagogastroduodenoskopidir (ÖGD) ve bu sistemi ilgilendiren birçok hastalığın tanı ve tedavisinde önemi bir yer tutmaktadır. Hastalara mümkün olan en az riskle en yüksek faydayı sağlamak için uygun endikasyonların belirlenmesi çok önemlidir. Bu çalışmadaki amacımız, çocuklardaki tanısal ÖGD işleminin endikasyonlarını ve sonuçlarını değerlendirmektir. Hastalar ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Gastroenteroloji Bölümünde Ocak 2016 – Aralık 2018 tarihleri arasında tanısal ÖGD işlemi yapılan 632 hasta çalışmaya alındı. Hastaların ÖGD endikasyonları, endoskopik ve histopatolojik bulguları, laboratuvar bulguları değerlendirildi. Bulgular: 632 hastanın 376'sı (%59,5) kız, 256'sı (%40,5) erkekti. Ortanca yaş 160 aydı (2-216 ay) ve kızların ortanca yaşı daha yüksekti (kızlar 170 ay, erkekler 149 ay ve p:0,07). En sık görülen ÖGD endikasyonları %54,3 karın ağrısı, %34,2 bulantı- kusma ve %16,6 ile GÖRH'dü. Dispepsi endikasyonu kızlarda, GİS kanama endikasyonu erkeklerde daha fazlaydı (sırasıyla; p:0,019 ve p:0,002). Çölyak hastalığı ön tanısı endikasyonu 12 yaş altında, karın ağrısı ve dispepsi endikasyonları 12 yaş ve üzerinde daha fazlaydı (sırasıyla; p:
Özet (Çeviri)
Aim: The best method for evaluating the upper gastrointestinal system is esophagogastroduodenoscopy (EGD) and has an important place in the diagnosis and treatment of many diseases related to this system. It is very important to determine the appropriate indications in order to give patients the greatest benefit with the least possible risk. Our aim in this study is to evaluate the indications and results of the diagnostic EDC procedure in children. Patients and Methods: 632 patients who underwent diagnostic EGD in Ondokuz Mayıs University Department of Pediatric Gastroenterology between January 2016 and December 2018 were included in the study. EGD indications, endoscopic and histopathological findings, and laboratory findings of the patients were evaluated. Results: Of the 632 patients, 376 (59.5%) were female and 256 (40.5%) were male. The median age was 160 months (2-216 months) and the median age of girls was higher (girls 170 months, boys 149 months and p: 0.07). The most common indications for EGD were abdominal pain with 54.3%, nausea-vomiting with 34.2% and GERD with 16.6%. The indication for dyspepsia was higher in girls, and the indication for GIS bleeding was higher in boys (p: 0.019 and p: 0.002, respectively). The indication for the pre-diagnosis of celiac disease was under 12 years of age, and the indications for abdominal pain and dyspepsia were higher at the age of 12 years and above (p: