Özofagus atrezili çocuklarda eozinofilik özofajit sıklığının araştırılması ve benzer yakınmalarla endoskopi yapılan sağlıklı çocuklardaki sıklığıyla karşılaştırılması
Investigation of the prevalence of eosinophilic esophagitis in children with esophageal atresia: a comparetive study with symptomatic children undergoing endoscopy
  1. Tez No: 948267
  2. Yazar: DİREN SU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL KUTLUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada, özofagus atrezili çocuklarda eozinofilik özofajit prevalansının belirlenmesi ve özofagus atrezisi olmayan çocuklardaki eozinofilik özofajit prevalansıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca özofagus atrezisi ile eozinofilik özofajit arasındaki ilişkinin demografik, klinik, endoskopik ve histopatolojik özellikler açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2020–2024 yılları arasında, İstanbul'daki üçüncü basamak bir sağlık kuruluşunda özofagogastroduodenoskopi sırasında özofagus biyopsisi alınan 1760 çocuk retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Özofagus atrezisi tanılı 32 çocuk ile özofagus atrezisi olmayan 1728 çocukta eozinofilik özofajit prevalansı karşılaştırılmıştır. Eozinofilik özofajit tanısı ESPGHAN kılavuzuna göre konulmuştur. Özofagus atrezili grup (n=32) ve eozinofilik özofajit olan grupların (n=44) tanımlayıcı istatistikleri yapılmış; kesişim grupları oluşturularak uygun istatistiksel yöntemlerle karşılaştırmalar yapılmıştır. Bulgular: Özofagus atrezili çocuklarda eozinofilik özofajit prevalansı %15,6 saptanmış olup, özofagus atrezisi olmayanlara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (%2,3; p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aimed to determine the prevalence of eosinophilic esophagitis in children with esophageal atresia and compare it with the prevalence in children without esophageal atresia. Additionally, it sought to evaluate the association between esophageal atresia and eosinophilic esophagitis in terms of demographic, clinical, endoscopic, and histopathological features. Materials and Methods: This retrospective study included 1760 children who underwent upper gastrointestinal endoscopy with esophageal biopsies between 2020 and 2024 at a tertiary care center in Istanbul. Thirty-two children diagnosed with esophageal atresia and 1728 children without esophageal atresia were compared in terms of eosinophilic esophagitis prevalence. The diagnosis of eosinophilic esophagitis was made according to the guidelines of the ESPGHAN. Descriptive statistics were conducted for both the esophageal atresia group (n = 32) and the eosinophilic esophagitis group (n = 44), and overlapping subsets were statistically compared using appropriate methods. Results: The prevalence of eosinophilic esophagitis was 15.6% in children with esophageal atresia, which was significantly higher than in children without esophageal atresia (2.3%, p = 0.001).