Travmatik beyin hasarı tanısında serum biyobelirteçlerinin kullanılması
USE of serum biomarkers in the diagnosis of traumatic brain injury
- Tez No: 652425
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTUĞ ARSLANKÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve amaç:Travmatik beyin hasarı (TBH) tüm dünyada yaygındır ve ölüm, kalıcı veya geçici sakatlıklara sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı travmatik beyin hasarı nedeniyle acil servise ve çocuk yoğun bakıma getirilen çocuk yaş grubundaki hastaların başvuru anındaki S-100b proteini, Ubiquitin karboksi- terminal hidrolaz-L1 (UCHL-1), Glial fibriler asit protein (GFAP), Nörofilament (NF) düzeyleri ile prognozları arasındaki ilişkiyi incelemekle nörobiyobelirteçlerin önemli TBH'nı öngörmedeki etkinliğini değerlendirmektir. Materyal ve Yöntem: Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Tıp Birimi'ne ve Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine (ÇYBÜ) Ekim 2018 ile Kasım 2019 tarihleri arasında başvuran 1ay-18 yaş grubundaki 53 kafa travmalı hasta ile aynı yaş grubundan 20 sağlıklı çocuk çalışmaya dâhil edildi. ÇYBÜ'de ilk 24. st (n:15) ve 48.st (n: 15), çocuk acil (n: 38) ile sağlıklı kontrol grubu (n: 20) olarak dört grupta toplandı. Çalışma kapsamında hastalara ait demografik veriler, travmanın türü, travma sonrası acile başvuru süresi, bulantı ve kusma hikayesi, amnezi olup olmadığı, Glaskow koma skoru (GKS) ,pediatrik travma skoru (PTS) ve beyin tomografi (BT) yorumlarına ait bilgiler kayıt altına alındı. Hastalar GKS göre hafif(13-15), orta(9-12) ve ağır(3-8) TBH olarak kategorize edildi. Hastalardan ve kontrol grubundan S-100b proteini, UCHL-1, GFAP, NF düzeyleri ölçümü için 5 ml venöz kan örneği alındı. Elde edilen veriler ile hastaların GKS, BT bulguları, Rotterdam skorlaması ve GOS-E skoru sonuçları arasındaki ilişki istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: En sık TBH nedeni yüksekten düşmeydi (%62.3). Olguların 49'zu (%67.1) erkek olup, başvuru yaşı ortanca 8.4 yıldı. Acile başvuran hastaların %90'ı hafif TBH olarak tespit edildi. ÇYBÜ de yatan hastaların sırası ile %60 hafif , %6,7 orta , %33.3 ağır TBH olarak tespit edildi. TBH olan ÇYBÜ 24.st grubu, ÇYBÜ 48.st grubu, çocuk acil grubu ile TBH olmayan kontrol grubunda yer alan hastaların S-100b proteini, UCHL-1, GFAP, NF parametreleri arasındaki korelasyon incelenendiğinde, GFAP biomarker değeri ile gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı korelasyon saptanmadı(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Traumatic brain injury (TBI) is common all over the world and causes death, permanent or temporary disability. The aim of this study was to determine S-100b protein, Ubiquitin carboxy-terminal hydrolase-L1 (UCHL-1), Glial fibrillar acid protein (GFAP) and neurofilament (NF) levels at the admission and their relationship with prognosis of pediatric patients who were brought to the emergency room and admitted to the pediatric intensive care unit due to TBI. Materials and Methods: A total of 53 patients with cranial trauma, aged between 1 month and 18 years who admitted to Mersin University Faculty of Medicine Pediatric Emergency Medicine Unit and admitted to Pediatric Intensive Care Unit between October 2018 and November 2019, and 20 healthy individuals from the same age group were included in the study. Patients were divided into four groups as the first 24 hour (n: 15), 48 hour (n: 15) in the pediatric intensive care unit (PICU), pediatric emergency (n: 38) and the healthy control group (n: 20). The demographic data of the patients, type of trauma, time of admission to the emergency department after the trauma, history of nausea and vomiting, presence of amnesia, Glaskow coma score (GCS), pediatric trauma score and brain tomography reports were recorded for all patients. The patients were categorized as mild (13-15), moderate (9-12) and severe (0.05).