Lisanslı sporcu adolesanlarda kalpteki yapısal ve elektriksel değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of electrical and structural changes in adolescent athlete's heart
  1. Tez No: 652435
  2. Yazar: DENİZ ÖZBAY ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜN DİNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Spor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Sports, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş: Spor kalpte yapısal ve elektriksel değişikliklere neden olur. Kimi zaman bu değişiklikler ani kardiyak ölüme neden olan hastalıkların bulgularıyla karışabilmektedir. Bu nedenle sporcularda; spora bağlı değişikliklerle spordan bağımsız patolojik değişiklikleri ayırabilmek büyük önem taşır. Erişkin sporcuların kardiyak bulgularına eğilen çalışmalar olsa da büyüyen ve olgunlaşan çocuk sporcu kalbinin sporla etkileşimi yeterince araştırılmış bir konu değildir. Amaç: Çalışmamızda farklı spor dallarından çocuk ve adolesan sporcuların kalbindeki elektriksel ve yapısal farklılıkları ve bunların sıklıklarını kaydetmeyi, yaş ve antrenman süresinin bu değişiklikler üzerindeki etkikilerini araştırmayı amaçladık. Araç ve Yöntemler: Çalışmamıza 10-18 yaş aralığında en az 2 yıldır haftada 5 saatin üzerinde antrenman yapan su topu, yüzme, futbol ve triatlon branşlarından 93 sporcu çocuk dahil edildi. Bu grupla yaş ortalaması ve antropometrik ölçümler açısından eşleşen ve haftada 2 saatin altında fiziksel aktiviteye katılan 10-18 yaş aralığında 41 sağlıklı çocuktan oluşan bir kontrol grubu seçildi. Oluşturulan standart form kılavuzluğunda tüm katılımcıların kardiyovasküler anamnez ve fizik muayenesi tamamlandı. Fizik muayenenin ardından hastanın elektrokardiyografisi çekildi. Bununla birlikte 27 sporcunun ekokardiyografik değerlendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Electrical and Structural Changes in Adolescent Athlete's Heart Introduction: Training causes electrical and structural adaptations in the heart. At times these adaptations may be confused with findings of diseases that cause sudden cardiac death. Therefore, it is of great importance to distinguish between training related changes and pathological changes. Although there are studies focusing on the cardiac findings of adult athletes, the interaction of the growing and maturing heart of child athlete with sports is not a subject that has been studied sufficiently. Aim: We planned to record the electrical and structural differences in the hearts of adolescent athletes' from different sports branches and to investigate the effects of age and training period on these changes. Materials and Method: A total of 93 athletes between the ages of 10-18, from the branches of water polo, swimming, football and triathlon who have been training more than 5 hours a week for at least 2 years, were included in our study. A control group of 41 healthy children between the ages of 10-18 who were matched to athletes in terms of mean age and anthropometric measurements and engaged in physical activity for less than 2 hours per week was formed for comparisons. Cardiovascular anamnesis and physical examination of all participants were completed according to a standard form. Following the physical examination, the patient's electrocardiography was taken. In addition, echocardiographic evaluation of 27 athletes was done.