16-18 yaş arası lisanslı basketbolcu ve volebolcuların beslenme durumları, beslenme alışkanlıkları ve sosyal fizik kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nutritional status, nutritional habits and social physics anxiety of licensed basketball and volleyball players aged 16-18
  1. Tez No: 923879
  2. Yazar: İREM YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Adolesan sporcular, beslenme alışkanlıklarının ve beden algısının gelişiminde riskli bir gruptur. Çalışmanın amacı adolesan sporcuların beslenme alışkanlıklarını ve beden algılarını değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmaya basketbol ve voleybol kulüplerinde 16-18 yaş arasındaki gönüllü 304 adolesan lisanslı sporcu katılmıştır. Sporcuların kişisel bilgileri, antropometrik ölçümleri alınmış, Adolesanlar için Beslenme Alışkanlıkları Ölçeği (ABAÖ), Sosyal Fizik Kaygı Envanteri (SFKE) yanıtlanmış ve günlük besin alım miktarlarını değerlendirmek için Besin Tüketim Sıklığı Anketi kullanılmıştır. Sporcuların beslenme alışkanlıklarının iyi düzeyde olduğu (ABAÖ: 123,94±14,74) ancak beden algılarının düşük olduğu (SFKE: 31,47±10,60) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adolescent athletes are a risky group in the development of eating habits and body perception. The aim of the study is to evaluate and compare the nutritional habits and body perception of adolescent athletes. 304 volunteer adolescent licensed athletes between the ages of 16-18 in basketball and volleyball clubs participated in the study. The athletes' personal information and anthropometric measurements were taken, the Eating Habits Questionnare for Adolescents (EHQA), the Social Physique Anxiety Scale (SPAS) were answered, and the Food Consumption Frequency Questionnaire was used to evaluate daily food intake. It was determined that the athletes' nutritional habits were good (EHQA: 123.94±14.74) but their body perception was low (SPAS: 31.47±10.60).