Üst yönetim ekibi üyeleri özelliklerinin işletme performansı üzerine etkisi: Türk işletme grupları üzerine bir araştırma
The effect of heterogeneousity of the top management teams on business performance: A research on Turkish business group affilation
- Tez No: 652459
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, İMKB kote kurucu aile holding iştiraklerinin üst yönetim ekibi demografik özelliklerinin işletme performansı üzerindeki belirleyicilikleri araştırılmaktadır. İşletme açısından hayati öneme sahip stratejik kararları alan üst yöneticilerin demografik özellikleri onların bilişsel yapılarını oluşturarak verecekleri karar ve uygulamalarda belirleyici rol oynarlar. Söz konusu özelliklerin ekip içerisindeki dağılımları ekip ve işletme boyutunda performans üzerinde etkindir. Daha önce yapılan araştırmalarda belirli demografik özellikler kullanılırken bu araştırmada Türk işletme gruplarının üst yöneticilerinde geçerli olabilecek demografik özelliklerin tamamı kullanılmıştır. Regresyon analizi sonuçları, ekip içerisinde aile üyesinin de yer aldığı üst yöneticilerin meydana getirdiği heterojen yapının performansı olumlu olarak etkilediğini ortaya koymaktadır. Çalışma sonuçları iki açıdan önem taşımaktadır. Birincisi, farklı büyüklüğe sahip aile işletmelerinde bilinenin aksine aile üyelerinin üst yönetim ekibinde yer almasının performansı artırması yönetim bilimi açısından önemli bir bulgudur. İkincisi ise sonuçların Türk işletme grupları açısından taşıdığı önemdir. Başarılı bir performansa sahip olmak isteyen işletme sahiplerinin üst yönetim ekiplerini oluştururken dikkate almaları gereken özellikler araştırmada elde edilen bulgular sonucunda ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the significance of demographic characteristics of the managers of the founder families' businesses in the Istanbul Stock Exchange was examined for business performance. The evidences suggest that demographic characteristics form managers' cognitive structure. Thus they play crucial roles on managers' decisions and are dominant factor in their implementations. The distribution of aforementioned characteristics of managers has influences on performance both in the management and business dimensions. All of the demographic characteristics that can be observed at any managers of the any Turkish businesses were used in this study, while just a few of demographic characteristics in our study were used in previous studies. The results of regression analysis reveal that the structures formed by the managers who are members of founder family have positive contribution to the performance of business. The results of the study based on our analysis have two significant consequences. First, contrary to the established fact of the management science, the fact that family members who are part of the executive teams lead to higher performance in the various size businesses is a new important finding for the management science. Second, the study has significance results for the Turkish business groups. The study suggests the characteristics of the managers necessary for higher performance that must be taken into consideration by the business owners when they select the executive team.