İnsan albumininin tavşan modelinde ovaryen hiperstimülasyon sendromu gelişimi üzerinde etkinliğinin araştırılması
The impact of human albumin on ovarian hyperstimulation syndrome development in a rabbit model
- Tez No: 652481
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HASSA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı hayvan deney laboratuvarında tavşan modelinde yumurtalık hiperstimülasyon sendromu oluşturmak ve intravasküler albümin tedavisinin sendromu önlemedeki etkinliğini araştırmak amacıyla bir çalışma yapıldı. Ovülasyon indüksiyonu için albümin tedavisi uygulanan çalışma grubu ile kontrol grubu arasında vücut ağırlığı, over ağırlığı, asit oluşumu, plazma ve asit sıvısında hormonal ve biyokimyasal parametre değişiklikleri, over ve karaciğer histopatolojisindeki farklılıklar karşılaştırıldı. Sonuçlara göre; over ağırlığı, vücut ağırlığı, karaciğer ve over histopatolojisi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Kontrol grubunda plazma karaciğer fonksiyon testlerinde hiponatremi görülürken, çalışma grubunda bu etkiler görülmedi. Östradiol ve prolaktin değerleri açısından gruplar arasında fark görülmezken; çalışma grubunda progesteron düzeyleri anlamlı olarak yüksekti. Çalışma grubunda asit oluşumu daha düşük olmasına rağmen, istatistiksel bir farklılık gösterilmemiştir. Asit sıvıda estradiol ve prolaktin düzeyleri açısından fark olmazken; progesteron, albümin ve toplam protein düzeyleri daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
A study was conducted in the animal experiment laboratory of Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Pharmacology, in order to create ovarian hyperstimulation syndrome in a rabbit model and to investigate the effectiveness of intravascular albumin therapy in preventing the syndrome. Body weight, ovarian weight, acid formation, hormonal and biochemical parameter changes in plasma and acid fluid, differences in ovarian and liver histopathology were compared between the study group to whom albumin treatment was applied for the ovulation induction and the control group. According to the results; there was no statistically significant difference between the groups in terms of ovarian weight, body weight, liver and ovarian histopathology. While hyponatremia was observed in plasma liver function tests in the control group, these effects were not observed in the study group. While there was no difference between the groups in terms of estradiol and prolactin values; progesterone levels were significantly higher in the study group. Although acid formation was lower in the study group, no statistical difference was shown. While there was no difference in terms of estradiol and prolactin levels in the acid fluid; progesterone, albumin and total protein levels were found to be higher.