Structural insights into the electrostatic interactions in human serum albumin dimerization patterns and dipyridamole interaction.
İnsan serum albümininin dimerleşme ve dipiradamol bağlanmasının yapısal incelemesi
  1. Tez No: 974053
  2. Yazar: HALUK ÇETİNOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DEMİRCİ, DOÇ. DR. HALİLİBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyokimya, Biyoloji, Biophysics, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan serum albümini (HSA), hem endojenik metabolitlerin ve besinlerin, hem de eksojenik ilaç gibi maddelerin vücut genelinde dağılımı sağlayan, kan serumunda ve doku boşluklarında diğer proteinlere göre yüksek miktarda bulunan ve birden çok işlevi olan bir proteindir. Transsitoz yapabilme ve doku lümenlerine sızabilme özelliklerinin yanı sıra çok miktarda farklı ligand bağlanma bölgelerine sahip olması, HSA'yı özellikle kanser hedeflemede nanoparçacık temelli ilaç taşıma sistemlerinde kullanılabilir bir yapı taşı haline getirmiştir. Bu çalışmada, yüksek konsantrasyonlu kristalleşme koşullarında elde edilen (PDB ID: 9V61), HSA'nın iki farklı dimerleşme modelini ortaya koyan yüksek çözünürlüklü kristalografik verilerine dayalı bir yapı sunulmasına ek olarak; dipiridamol bağlanma simülasyon analizlerinin sonuçlarını da verilmektedir. Her iki dimer tipi de geniş ara yüzey alanları ve çok sayıda elektrostatik etkileşim göstermektedir. Önceden bildirilmiş dimer yapısı (3JQZ) ve benzer yükseklikteki ara yüzey alanına sahip diğer yapılarla (5Z0B, 8CKS) yapılan karşılaştırmalı analizler, temas bölgelerinde benzerlikler olduğunu, ancak elektrostatik bağlanma etkileşimlerinde farklılıklar bulunduğunu göstermektedir. Ara yüzey alanı dağılımı ve uzay grubu histogramları, belirlenen dimer formlarının nadirliğini ve potansiyel terapötik önemini daha da desteklemektedir. Önemli olarak, bu dimer konfigürasyonları Sudlow'un ilaç bağlanma bölgelerinin yapısını ve şeklini etkilememektedir; bu da, dipiridamol bağlanma analizinin Sudlow bölgesi I'e güçlü bir bağlanma eğilimi gösterdiği dikkate alındığında, bu dimerleşme yapıları temel alan mühendislik ürünü ilaç taşıma sistemlerinin ilaç bağlanma kuvveti ve miktarının düşmeyeceğini göstermektedir. Bulgularımız, yapıya dayalı mutajene ve HSA dimerleşme dinamiklerine odaklı nanoparçacık tasarım stratejileri için yeni yollar açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human serum albumin (HSA) is a ubiquitous, multifunctional protein responsible for the body-wide distribution of both endogenous metabolites' nutrients and exogenous pharmaceuticals. Its inherent properties, mainly its ability to transcytosis and leak into the tissue lumens and having multiple ligand-binding sites, have rendered HSA an exploitable building block in nanoparticle-based drug delivery systems, particularly in cancer targeting. In this study, we present high-resolution crystallographic data (PDB ID: 9V61) supported structure revealing two distinct dimerization patterns of HSA, obtained under high-concentration crystallization conditions, in addition to results from dipyridamole dockings. Both dimer types demonstrate extensive interface areas and a significant number of electrostatic interactions. Comparative analysis with previously reported dimer structure (3JQZ) and other high-interface-area structures, (5Z0B, 8CKS) indicate similarities in contact regions, but unique residue-level differences in biophysical electrostatic bonding interactions. Interface surface area distribution and space group histograms further support the rarity and potential therapeutic relevance of the identified dimer forms. Importantly, these dimer configurations do not disrupt Sudlow's drug-binding sites, which is important as the dipyridamole docking analysis presents a strong affinity to Sudlow site I, not affecting their utility in engineered drug delivery. Our findings open new avenues for structure-based mutagenesis and nanoparticle design strategies centered on HSA dimerization dynamics.