Polisitemia vera hastalarında iskemik durum belirteci olan iskemi modifiye albumin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of ischemia modified albumin level that is the ischemic situation marker in patients with polisitemia vera
- Tez No: 522068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Amaç: Polisitemia vera (PV), hematopoetik hücrelerin artmış duyarlılığı sonucunda kan hücrelerinin eritroid seri başta olmak üzere değişken oranda myeloid ve megakaryositer serinin kontrolsüz çoğalması ile karakterize klonal bir hastalıktır ve philadelphia kromozom negatif kronik miyeloproliferatif neoplazmlardan (MPN) biridir. Mikro sirkülasyon bozuklukları ve indüklenmiş trombotik eğilim nedeniyle, bu hastalar büyük olasılıkla çoklu organ hasarı önemli fenomen oluşturan iskemik koşullardan etkilenir. İskemi modifiye albümin (İMA)' in bir iskemi markırını temsil ettiği mekanizma, insan serum albümininin (İSA), N-terminal bölgesinde, özellikle kobalt ve bakır olmak üzere, belirli geçiş metali iyonlarını bağlayabilme yeteneğine dayanır. Bu çalışmanın amacı kardiyovasküler hastalık, diyabetes mellitus, hipertansiyon, böbrek yetmezliği, serebrovasküler hastalık gibi kronik hastalık öyküsü olmayan yeni tanı veya takipli PV hastalarında, iskemiyi belirlemede non invazif bir laboratuar parametresi olan IMA' nın yararlı bir markır olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde Hematoloji polikliniğine başvuran polisitemia vera tanısı alan 30 hasta ve dahiliye polikliniğine başvuran 30 sağlıklı birey arasında yapılan vaka-kontrol çalışmasıdır. Çalışmamızda hastaların Polisitemia Vera tanısı 2016 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tanı kriterleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışmadaki bireylerin detaylı tıbbi öyküleri alındı. Tıbbi öyküde sigara, alkol alışkanlıkları, olguların bilinen hastalıkları, geçirilmiş hastalıkları ve ilaç kullanımları kayıt edildi. Hastalarda arteriyel tansiyon ölçümü yapıldı. Çalışmaya dahil edilen bireylerden tam kan sayımı, biyokimya testlerinden açlık kan şekeri, üre, kreatinin, Aspartat Aminotransferaz(AST), Alanin Aminotransferaz(ALT), Sodyum, Potasyum, C-Reaktif Protein(CRP), Albumin, Sedimentasyon ve İMA düzeyleri çalışılmak üzere venöz kan örneği alındı. İMA ölçümleri Biyokimya Laboratuvarı'nda Shimadzu UVmini-1240 spektrofotometre cihazı ile yapıldı ve sonuçlar ABSU birimi ile kaydedildi. Araştırmanın analizleri IBM SPSS Versiyon 25 ile yapılmıştır. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunda yaş ve cinsiyet' e göre homojenlik sağlanmıştır. Gruplar arasında lökosit, hemoglobin, hematokrit, trombosit ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycythemia vera (PV) is a clonal disease characterized by uncontrolled proliferation of myeloid and megakaryocyte series of blood cells, especially in the erythroid series, as a result of the increased sensitivity of hematopoietic cells, and is one of the philadelphia chromosome negative chronic myeloproliferative neoplasms (MPN). Due to microcirculation disorders and induced thrombotic tendency, these patients are most likely affected by ischemic conditions, which constitute a significant phenomenon of multiple organ damage. The mechanism by which ischemia-modified albumin (IMA) represents an ischemia marker is based on the ability of human serum albumin (HSA) to bind specific transition metal ions, particularly cobalt and copper, in the N-terminal region. The aim of this study was to investigate whether IMA is a useful marker for the detection of ischemia in a non-invasive laboratory parameter in new diagnostic or follow-up PV patients with no history of chronic diseases such as cardiovascular disease, diabetes mellitus, hypertension, renal failure, cerebrovascular disease. Materials and methods: This is a case-control study of 30 patients with polycythemia vera who were admitted to the Hematology outpatient clinic and 30 healthy individuals who applied to the internal medicine outpatient clinic in Izmir University of Health Sciences (SBÜ) Tepecik Training and Research Hospital. In our study, the diagnosis of Polycythemia Vera was performed by using the 2016 World Health Organization (WHO) diagnostic criteria. Detailed medical history of the individuals in the study was obtained. In the medical history, smoking, alcohol habits, known diseases of the cases, previous diseases and drug use were recorded. The arterial blood pressure was measured. Venous blood samples were collected from the subjects included in the study in order to study complete blood count, fasting blood glucose, urea, creatinine, Aspartate Aminotransferase (AST), Alanine Aminotransferase (ALT), Sodium, Potassium, C-Reactive Protein (CRP), Albumin, Sedimentation and IMA levels. IMA measurements were performed with Shimadzu UVmini-1240 spectrophotometer in Biochemistry Laboratory and the results were recorded with ABSU unit. The analysis of the study was performed with IBM SPSS Version 25. Results: Homogeneity was obtained in patient and control groups according to age and gender. A significant difference was found between the groups in terms of leukocyte, hemoglobin, hematocrit and thrombocyte averages.