Adli nitelikteki çocuk zehirlenme olgularının demografik olarak incelenmesi
Demographic i̇nvestigation of pediatric forensic poisoning cases
  1. Tez No: 652483
  2. Yazar: ŞENAY GÜVEN BAYSAL
  3. Danışmanlar: UZMAN FEYZA MEDİHA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalısmada Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Egitim ve Arastırma Hastanesi Çocuk Klinigi acil servisinde adli nitelikteki zehirlenme olgularının epidemiyolojik ve demografik özelliklerinin incelenmesi ve alınabilecek önlemlerin irdelenmesi amaçlanmıstır. Yöntem: Nisan 2009 – Ocak 2010 tarihleri arasnda acil servise basvuran ve zehirlenme nedeniyle hastaneye getirilen her bir hastanın bilgileri hasta takip formu aracılıgıyla belgelendirildi ve kaydedildi. Olgular yas, cinsiyet, zehirlenme nedeni , mevsimsel dagılım, basvuru saati ve basvuruda zehirlenmeye ait semptomlar açısından degerlendirildi. Bulgular: Çocuk acil servisine basvuran hastaların %0.21'ini zehirlenme vakası olusturmaktaydı. Toplam 138 olgudan 72'si erkek (%52.2), 66'sı kız (%47.8) hastalardan olusuyordu. Vakaların %87.7'sini 1-5 yas arası hastaların olusturdugu saptanmıstır. Zehirlenmeye en sık yol açan ilaçların basında %25.6'lık oranla analjezik antipiretik ilaçları gelmekteydi. Hastaların %18.8'in zehir danısma merkezi hakkında bilgi sahibiyken bu merkezin aranma oranı çalısmamızda %8 olarak tespit edilmistir. Olguların çogu %87.7 kaza ile meydana gelmisti. ntihar girisimi nedeniyle zehirlenmeler tüm olguların %6.5'ini olusturuyordu. ntihar amaçlı zehirlenme vakalarında kızların oranı belirgin bir sekilde yüksekti. (%88.8). Olguların %90'ı sifa ile taburcu edilirken %7'si ailesi tarafından çıkarıldı ve %3'ü yogun bakıma sevk edildi. Sonuç: Çocuk acil servisine basvuran hastalardan elde ettigimiz veriler daha önce yapılan çalısmalarla benzerlik göstermektedir. Öncelikle egitim düzeyinin arttırılmasının zehirlenmelerin önlenmesine önemli ölçüde katkı saglayacagı düsünülmektedir. Ayrıca hekimler tarafından Zehir Danısma Merkezininin aranması ve merkezin önerilerinin uygulanması da mortalite ve morbidite oranını azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Subject: In the present study, it is aimed to investigate the epidemiologic and demographic characteristics of the poisoning in children in criminal cases which were applied to Zeynep Kamil Women and Children Diseases Education and Research Hospital Pediatric Clinic with emergency. Method: The information of the patients who has applied to our hospital with poisoning within April 2009 and January 2010 were documented and saved through patient followup form. The cases were evaluated for age, sex, cause of poisoning, seasonal distribution and symptoms at application. Results: The rate of the Intoxications was %0.21 of the whole child patients admitted to emergency service. There were 72 boys (%52.2) and 66 girls (%47.8) of total 138 patients. In the %87.7 of the cases the ages of the patients were between 1 to 5. The most common drugs causing poisoning was antipyretic analgesic drugs with a ratio of 25.6%. %18.8 of the patients were aware of the poison information center but only %8 of them called this centre. Most accidents with 87.7% of cases had occurred by accident. Poisonings due to suicide was constituted the % 6.5 of all cases. In cases of suicidal poisoning the proportion of girls were markedly higher (88.8%). While 90% of patients were discharged home %7 of them was removed by the family and 3% of them were transferred to the intensive care unit. Conclusion: The data obtained from patients applied to the pediatric emergency service were comparable with previous studies. It is being thought that increasing the level of education will prevent the poisoning significantly. Additionally, recommendations of poisoning control centre and implementation of them by doctors will also reduce the mortality and morbidity rates.