Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk acil servis başvurularının adli olgular yönünden incelenmesi
Investigation of the forensic cases who had beenadmitted to pediatric emergency department, Düzce University Research Hospital
- Tez No: 447361
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KOCABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Acil Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bir eğitim araştırma hastanesi acil servisine başvuran çocuk adli olguların demografik epidemiyolojik özelliklerini ortaya koymak, başvuru nedenlerini, başvuru zamanlarını, yatış ve ölüm oranlarını belirlemektir. Böylece kliniğimizde sık karşılaşılan adli olgulara farkındalığı arttırmak, adli olguların nitelikleri ve sonuçları hakkında ulusal ve uluslararası karşılaştırma yapabilmek için veri tabanı oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Ünitesine 01.01.2012 ile 31.12.2014 tarihleri arasında 3 yıl boyunca başvuran 0- 18 yaş arası 605 adli olgu geriye yönelik olarak incelendi. Her bir olgu yaşı, cinsiyeti, başvuru saati-günü-ayı, başvuru şekli, izlendiği yer, geliş nedenleri, ikametgahları ve doğum yeri yönlerinden incelendi. Çalışma sonucu elde edilen veriler, tanımlayıcı yöntemler (ortalama standart sapma), t test ve ki-kare testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to reveal the demographic epidemiological features and to determine the reasons for the admittence, admittence time, length of hospital stay and mortality rate. So we wanted to increase awareness of pediatric forensic cases and create database in order to make national and international comparisons on characteristics and consequences of pediatric forensic cases which admitted to Düzce University Research Hospital. Material and Method: 605 pediatric forensic cases who applied to Düzce University Medical Faculty Hospital Pediatric Emergency Unit between 01.01.2012 and 31.12.2014 and patients up to 18 years old were analyzed retrospectively. All cases were examined according to their age, gender, time of admittance, admittance type, reasons, place of residence and place of birth. The data that obtained from study results were evaluated using methods of descriptive methods, t test and chi-square test were calculated by statistical analysis. Results were expressed as mean ±SD of confidence interval. Results: 590 patients were included in this study. While the mean age of the boys was 6,6 years and their standard deviation was 5,6 years,the mean age of the girls was 8,4 years and their standard deviation is 5,6 years. 319 patients (54%) were females, 271 (46%) were male.