Stoma yerinin kapatılmasında kese ağzı yöntemi ile konvansiyonel yöntemlerin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of pursestring method versus conventional methods for stoma closure
- Tez No: 652496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Stomalar bireyin fizyolojik ve sikolojik sağlığını bozan önemli bir sorundur. Özellikle yüksek riskli anastomozda septik komplikasyonlar ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, ostomi kesilmelerine ikincil komplikasyonların, yani yara enfeksiyonu, anastomoz kaçakları ve bağırsak tıkanıklığı sayısının azaltılması gereklidir. Bu doğrultuda çeşitli nedenlerle stoma açılan, kapatılması gerçekleştirilen hastalarda postoperatif dönemde cerrahi tedavi sonrası cerrahi tekniklerin; yara yeri iyileşmesi ve komplikasyonlarla ilişkisini amaçlanmıştır. Araştırmada; Stoma kapatılan 44 (kırk dört) hastanın tıbbi kayıtlarını geriye dönük olarak incelenmiştir. Antalya, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde 2015 Ağustos ile 2019 Kasım tarihleri arasında Kese Ağzı (KA) yöntemi uygulanan toplam 21 hasta, 2015 Ekim ve 2019 Eylül tarihleri arasında Konvansiyonel yöntem (KY) uygulanan 23 hasta ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; Kese ağzı yöntemi, ostomi yarasının kapatılmasından sonra enfeksiyonun olmaması ve daha az komplikasyon (daha kısa iyileşme süresi ve iyileştirilmiş hasta memnuniyeti) varlığı gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stomas are an important problem that disrupts the physiological and psychological health of the individual. It is known to be associated with septic complications, especially in high-risk anastomosis. Therefore, it is necessary to reduce the number of complications secondary to ostomy cuts, namely wound infection, anastomotic leaks and intestinal obstruction. In this direction, surgical techniques after surgical treatment in the postoperative period in patients with stoma opened and closed for various reasons; We aimed to evaluate the relationship between wound healing and complications. In the research; We retrospectively reviewed the medical records of 44 (forty-four) patients whose stoma was closed. A total of 21 patients who underwent the Bladder Mouth (CA) method in Antalya, Akdeniz University Hospital between August 2015 and November 2019 were compared with 23 patients who were applied the Conventional method (HF) between October 2015 and September 2019. As a result; The pouch method was determined to show no infection and fewer complications after ostomy wound closure (shorter recovery time and improved patient satisfaction).