Ekim zamanı farklılığının altı kenaf (Hibiscus cannabinus L.) çeşidinin fizyolojik, morfolojik ve tarımsal özelliklerine etkisi ve verim unsurları arasındaki ilişkiler
- Tez No: 65250
- Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çukurova bölgesi koşullarında, ekim zamanı farklılığının, altı Kenaf ( Hibiscus cannabinus L.) çeşidinin morfolojik, fizyolojik ve tarımsal özellikleri üzerine olan etkisinin incelendiği bu çalışma; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında, 1995-1996 yetiştirme yılında, bölünmüş parseller deneme desenine göre iki ekim zamanında ve üç tekrarlaman olarak yapılmıştır. Çalışmada, altı Kenaf çeşidi (Cuba 2032, Tainung I, Tainung n, Everglades 41, Everglades 71 ve 15-2) materyal olarak kullanılmıştır. Ekim, 8 Nisan ve 28 Nisan tarihlerinde olmak üzere iki zamanda yapılmıştır. Deneme, sıra arası 40 cm, sura üzeri 10 cm olacak şekilde altı sıralı parselden oluşturulmuş olup, parsel boyutları, ekimde 2.4 m x 10 m=24 m2, hasatta ise parsel başlarından l'er m atıldıktan sonra ortadaki iki sıranın alınması şeklinde oluşturulmuştur Çalışmada, iki zaman ortalamalarına göre, en yüksek bitki boyu, (3.867m) Tainung 11 çeşidinde; en fazla gövde boğum sayısı (122 adet boğum), en fazla dekara sap verimi (4240 kg/da ), en fazla bitki yaş ağırlığı (50.2 kg ), en fazla bitki kuru ağırlığı (1.85 kg), en fazla ana sap dip çap kalınlığı (19.85 mm), en fazla orta çap kalınlığı (13.95 mm) ve en fazla uç çap kalınlığı (7.93 mm) Cuba 2032 çeşidinde saptanmıştır. Yapılan korelasyon katsayısı analizleri sonucunda, sap verimi ile incelenen öteki özellikler arasında olumlu ilişkilerin olduğu saptanmıştır. Path katsayısı analizi ile bu ilişkilerin, doğrudan ve dolaylı etkileri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the experimental area of Field Crops Department of Agricultural Faculty, University of Çukurova, in 1995-1996 season to determine the effects of the different sowing dates on the morphological, physiological and agronomical charecteristics on Hibiscus cannabinus L. under Çukurova conditions. The trial was in split plot design with three replications. In this study, correlation and path coefficient analysis conducted for important agronomical and physiological properties of Kenaf which was planted in different dates. In the study six kenaf (Hibiscus cannabinus L.) varieties (Cuba 2032, Tainung I, Tainung II, Everglades 41, Everglades 71, 15-2 ) were used as the material. Sowing was done at two different dates (First, 8th April and second 28th April ). The sowing distance between and within the rows were 40 cm and 10 cm respectly. Each plot had 6 rows on 10 m lenght. From the trials, the highest plant heigh was obtained from Tainung II; and the highest nodes from main stem (122 nodes ), highest stem yield highest stem weight per plant, highest dry weight per plant and the highest diameters of the bottom, middle and tip of the stem was found from Cuba 2032 varieties. In the study, positive relationships were found between the stem yield and the other investigated characteries. The direct and indirect effect of the investigated properties on the stem yields was also determined by means of path coefficient.