Çukurova koşullarında farklı dozlarda uygulanan fiziksel mutagenlerin arpanın M2 generasyonunda meydana getirdiği mutant özelliklerin saptanması üzerine araştırmalar
- Tez No: 65249
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KIRTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
IV *. oz Bu araştırma, gamma ışınlarının arpanın M2 bitkilerinde meydana getirdiği mutagenetik etkileri incelemek amacı ile yürütülmüştür. Bu amaçla daha önce Gem {Hordeum vulgare L.) ve Kaya {Hordeum distichon L.)'nın farklı dozlarda (0, 10, 20 ve 30 krad) gamma ışını radyasyonuna tabi tutulmuş tohumlarından elde edilen Mı tohumlan denemede kullanılmış ve incelenen özelliklere M2 bitkilerinde devam edilmiştir. Yapılan gözlemler sonucunda; Gem ve Kaya çeşitlerinde M2 bitkilerinde artan gamma ışını dozu ile birlikte bitki boyu, bitkide başak sayısı, başakçık sayısı, başakta dane sayısı, başakta dane ağırlığı, bin dana ağırlığı, dane verimi, başakta ferfilite ve sterilite oranlarında ortalamalar arası farklar önemsiz bulunmuştur. Başaklanma süreleri artan dozla birlikte her iki çeşitte de gecikirken, çimlenme yüzdesi her iki çeşitte de azalma göstermiştir. Öte yandan bitki kardeş sayısı ve bitki başak uzunluğu Gem çeşidinde artarken Kaya çeşidinde azalmıştır. Anahtar Kelimeler : Aıpa Mttevyon FSsfessl Mutagealej M 1-H2
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This research was conducted to determine the mutagenic effects of gamma rays on M2 generations of barley. M) seeds of“Gem”( Hordeum vulgare L. ) and“Kaya”( Hordeum distichon L. ) irradiated by different doses of gamma rays (0, 10, 20 ve 30 krad) were used in this experiment Finally, in M2 plants of barley varieties Gem and Kaya irradiated by increasing doses of gamma rays have no effects on properties such as plant height, spikes number, florets number per spike, kernels number per spike, kernels weight per spike, thousand kernels weight, yield grain, fertiliy percentages and sterility percentages. Heading dates were delayed in both varieties. Germination percentages of both two varieties decreased. While tillers number and spike length increased in Gem, but they decreased in Kaya. Key Words : Bexte? Mufetkoi PhjBioal Mutagens MI-M2