Rekreasyonel kort tenisine katılımı etkileyen faktörlerin cinsiyet ve yaş açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the factors effecting participation in recreational court tennis in terms of gender and age
- Tez No: 652526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tezin amacı; rekreasyonel kort tenisine katılımı etkileyen faktörlerin cinsiyet ve yaş açısından değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemini kort tenisine rekreasyonel olarak katılan 105 erkek ve 101 kadın oluşturdu. Rekreasyonel kort tenisine katılımı etkileyen faktörler orijinali Rogers ve Morris (2003) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye adaptasyonu Gürbüz, Aşçı ve Çelebi (2006) tarafından yapılan Rekreasyonel Egzersiz Motivasyon Ölçeği (REMM) ile belirlendi. Bağımsız gruplarda t testi, kadın katılımcıların ölçeğin sağlık, vücut-dış görünüm alt boyut puanlarının erkeklerden daha yüksek olduğunu gösterdi (p0,05). Katılımcıların demografik özellikleri (aylık gelir, medeni durum ve eğitim düzeyi) arasındaki farklılıklar Ki-kare testi ile değerlendirildi ve demografik özellikler açısından gruplar arası farklılık bulunmadı (p>0,05). Pearson Korelasyon analizi; katılımcıların yaşları ile ölçeğin rekabet alt boyutu arasında negatif zayıf korelasyon olduğunu gösterdi (r= -0,179). Yaş ile ölçeğin diğer alt boyutları arasında korelasyonel ilişki saptanmadı. Kadın katılımcılar, erkelere oranla daha çok sağlık, ve vücut-dış görünüş amacıyla tenis sporuna katılmaktadırlar. Gerek erkek gerekse
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, evaluation of the factors which effect participation in recreational court tennis in terms of gender and age 105 males and 101 females who particapate to court tennis recreationally, consist of the sample of the study. The factors which effect participation to court tennis recreationaly were determined by Recreational Exercise Motivation Measure which was originally developed by Rogers ve Morris (2003) and adapted into Turkish by Gürbüz, Aşçı ve Çelebi (2006). In the Independent-Samples T-Test revealed that the female participants had higher scores on health and body-appearance subdimension score of the scale than the males (p0,05). Differences between participants' demographic characteristics (monthly income, marital status and level of education) were assessed by Kİ-square test and there was no difference between groups in terms of demographic characteristics(p>0,05). Pearson correlation analysis revealed that weak negative correlation (r= -0,179) between age and competition score of the scale. There was no any correlation between age and others sub-dimensions of the scale (p>0,05). Female participants are more involve in tenis sports in an body-appearance than men. On both males and females as age increases, participation to tennis aiming at competition decreases.