İndirekt yöntemle yapılan prefabrik kompozit rezin venerler ile şeffaf şablonlar ile yapılan kompozit rezin venerlerin klinik karşılaştırması
The clinical comparison of prefabricated composite veneers and direct composite resin veneers performed with transparent templates
  1. Tez No: 652529
  2. Yazar: HAKAN BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEZİZE ŞEBNEM TÜRKÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Şeffaf şablonlar yardımı ile yapılan direkt kompozit rezin vener restorasyonlar ile indirekt yöntem ile yapılan prefabrik kompozit rezin vener restorasyonların klinik başarılarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı'na, ön bölge dişlerindeki estetik şikâyetle başvuran 21 gönüllü birey, dahil edilme ve çıkarılma kriterlerine göre çalışmaya dahil edildi. Prefabrik kompozit rezin vener (indirekt yöntem- Edelweiss, Edelweiss Dentistry) veya şeffaf şablonlar (U-Veneer, Ultradent) yardımı ile yapılan kompozit rezin vener olmak üzere (direkt yöntem- Ceram-X Duo SphereTEC, Dentsply Sirona) toplam 74 adet vener rastgele olacak şekilde hastalara uygulandı. Restorasyonlar üretici firmaların önerileri doğrultusunda gerçekleştirildi ve yüzeylerine ilave bir cilalama işlemi yapılmadı. Venerlerin uygulama sonrası, 6, 12 ve 18 aylık klinik değerlendirmeleri Modifiye Ryge Kriterleri'ne göre (USPHS kriterleri) estetik restorasyonlar konusunda deneyimli ve bağımsız iki gözlemci tarafından yapıldı. Bu amaçla renk uyumu, kenar renklenmesi, kenar uyumu, anatomik form, ikincil çürük oluşumu, retansiyon kaybı, yüzey pürüzlülüğü, cila retansiyonu ve postoperatif hassasiyet incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the clinical performances of prefabricated composite veneers and direct composite resin veneers performed with transparent templates. Materials and methods: 21 volunteer patients who applied to Ege University School of Dentistry for esthetic restorations were selected according to inclusion and exclusion criteria. 74 veneers were randomly performed with prefabricated composite resin veneers (indirect method- Edelweiss, Edelweiss Dentistry) or composite resin veneers (direct method- Ceram-X Duo SphereTec, Dentsply Sirona) using transparent templates (U-Veneer, Ultradent). These restorations were all performed according to manufacturer's recommendations and no mechanical polishing was applied on their surfaces. The veneers were clinically evaluated at baseline, 6, 12 and 18 months by two experienced and blind examiners according to modified Ryge criteria (USPHS criteria). For that purpose, color match, marginal discoloration, marginal adaptation, anatomic form, secondary caries, retention loss, surface roughness, polishing retention and postoperative sensitivity were scored.