Gebelerde rahim ağzının farklı yöntemlerle incelenmesi vedeğerlendirilmesi - gebelerde serviksin değerlendirilmesindemultihiperspektroskopi tekniğinin etkinliği
Examination and evaluation of the cervix in pregnant women with different methods - performance of multimodal hyperspectroscopy for scanning of cervix in pregnantwomen
- Tez No: 652532
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMET TOPUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç:Bu çalışma,üniversite kliniğinde takip edilen düşük riskli gebelerde servikal inceleme için yapılan Pap smear ve HPV testine karşı multimodal hiperspektroskopi tekniğinin etkinliğini ve performansını ölçmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Gebeliğin ilk 20 haftasındaki 91 gebeden Pap smear alındı ve HPV testi gönderildi ve değerlendirmeye alınan 84 kadının örnekleri incelemeye alındı. Bulgular: Ortalama kadın yaşı 30 (+/-) 5.2 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was aimed to measure the performance of cervical multimodal hyper spectroscopy when compared to Pap smear and HPV testing in low-risk pregnant women followed up in a university clinical setting. Materials and Methods: Each of 91 pregnant woman underwent Pap smear, HPV testing and during the first 20 weeks of pregnancy. In 84 subjects evaluable data were collected and analyzed. Results: Average age of women was 30(+/-)5.2 years.