Sıçanlarda minosiklinin beyin iskemi-reperfüzyon hasarıüzerine etkilerinin incelenmesi
Assessment of the effecs of minocycline on brain ischemia-reperfusion injuryin rats
  1. Tez No: 652554
  2. Yazar: BORAN URFALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışmada ratlarda serebral iskemi-repefüzyona bağlı gelişen hasara minosiklinin etkileri ve etkinliği araştırılmasını amaçladık. Yöntem: Bu çalışma Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda M.K.Ü. Deneysel Araştırmalar Merkezi'nin (DAM) laboratuar imkanları kullanılarak 200-250 gram 24 adet erkek Wistar Albino sıçan 3 gruba ayrılarak, anterior servikal diseksiyonla bilateral a. carotis communis'ler ortaya konduktan sonra n. vaguslar ekarte edilerek uygulanan oklüzyonunun ardında iskemi-reperfüzyon hasarı oluşturularak gerçekleştirildi. Minosikliniskemi/ reperfüzyon grubuna iskemi öncesi 48. Saat, 24. Saat ve 1. Saatte minosiklin 90 mg./kg. p.o. uygulandı, tanımlanan modele uygun iskemi-reperfüzyon hasarı yapıldı. Reperfüzyon sonrası alınan kan ve beyin dokusunda MDA, SOD, GSH-PX, CAT düzeyleri ve kanda CK, CK-BB, LDH, NSE, protein S100b düzeyleri ölçüldü ve histopatolojik değişiklikler incelendi. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS v15 programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Yapılan histopatolojik değerlendirmelerde ışık mikroskobu görüntülerinde iskemi-reperfüzyon+minosiklin grubunda iskemi-reperfüzyon grubuna göre dejenerasyon bulgularında kısmi düzelme olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to assess the effects and effectiveness of minocycline on injury developed by cerebral ischemia-reperfusion in rats in the present study. Material and Methods: This study was performed at Mustafa Kemal University Faculty of Medicine, Department of Brain and Nerve Surgery, using the laboratory facility of Mustafa Kemal University Experimental Research Center, and after dividing 24 male Wistar Albino rats, weighing 200 to 250 grams, into 3 groups, following exhibition of common carotid artery bilaterally by anterior cervical dissection and exclusion of vagus nerve, ischemia-reperfusion injury was performed by occlusion. Minocycline 90 mg/kg p.o. was administered to rats in ischemiareperfusion group at 48th, 24th, and 1st hours pre-ischemia, and ischemia-reperfusion was applied as appropriate to the model described. Following reperfusion MDA, SOD, GSH-PX, CAT levels in blood and brain tissue, and CK, CK-BB, LDH, NSE, protein S100b levels in blood were measured and the histopathological changes were monitored. Data were statistically assessed using SPSS v15. Results: Regarding histopathological evaluation, symptoms of degeneration were partially improved in the ischemia-reperfusion+minocycline group when compared to the ischemia-reperfusion sole group.