Minosiklin ve nilvadipinin tekrarlayan dört damar oklüzyon yöntemiyle beyin iskemisi oluşturulan sıçanlarda davranışsal ve biyokimyasal etkileri
Effect of minocycline and nilvadipine on biochemical and behavioral changes induced by repeated 4-vessel occlusion ischemia in rats
  1. Tez No: 192261
  2. Yazar: ERTUĞRUL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İZZETTİN HATİP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
M NOS KL N VE N LVAD P N N TEKRARLAYAN DÖRT DAMAR OKLÜZYONYÖNTEM YLE BEY N SKEM S OLUŞTURULAN SIÇANLARDA DAVRANIŞSALVE B YOK MYASAL ETK LERDr. Ertuğrul KayaMinosiklin ve nilvadipin farklı nöronal hastalık modellerinde nöron koruyucu etkigösteren farklı gruptan ilaçlardır. Dört damar oklüzyon modeliyle oluşturulantekrarlayıcı, geçici tüm beyin iskemisi modeli, deney hayvanlarında seçici hipokampalzedelenme ve sekiz kollu labirent sınamasında bellek bozukluğuna nedenolmaktadır. Dokudaki reaktif oksijen türevleri nedeniyle oluşan hücre ölümününgöstergesi olarak malondialdehid düzeyi ölçümü kullanılmaktadır.Çalışmamızda profilaktik olarak kullanılan minosiklin ve nilvadipinin, tekrarlayıcıgeçici beyin iskemisi oluşturulan sıçanlardaki bellek bozukluğuna olan davranışsaletkisinin ve hipokampal malondialdehid düzeyine olan etkisinin araştırılmasıamaçlanmıştır.Çalışmamızda 29 adet erkek Wistar sıçana dört damar oklüzyon modeliuygulandı. Bellek işlevi sekiz kollu labirentte değerlendirildi. Sham, iskemi-kontrol,minosiklin ve nilvadipin grupları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF MINOCYCLINE AND NILVADIPINE ON BIOCHEMICAL ANDBEHAVIORAL CHANGES INDUCED BY REPEATED 4-VESSEL OCCLUSIONISCHEMIA IN RATSDr. Ertuğrul KayaMinocycline is a second generation tetracycline that has high lipophilic property.Recently, it has been found that, this drug could provide neuroprotection in animalmodels of global brain ischemia. Nilvadipine is a dihydropyridine derivativeantihypertensive drug with emanating neuroprotective properties. Repeated fourvessel occlusion ischemia induces memory impairment and selective hippocampaldegenerative changes. This study aimed at investigating the prophylactic effect ofminocycline and nilvadipine on memory impairment and biochemical changes causedby four vessel occlusion ischemia in rats.We used Wistar male rats. The memory was evaluated by measuring thecorrect and error choices in 8-armed radial maze.