Kırıkkale yöresinde yüzeylenen filiş tortularının biyostratigrafisi
- Tez No: 65256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yüksek Lisans Tezi KIRIKKALE YÖRESİNDE YÜZEYLEYEN FLİŞ TORTULLARININ BİYOSTRATİGRAFİSİ Hilal TURHAN Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mahmut TUNÇ Bu çalışma, Kırıkkale ve yakın yöresinde yüzeylenen fliş tortularının, stratigrafık ve paleontolojik özelliklerini ortaya çıkarmayı amaçlar. Çalışma alanı, Kırşehir Kıtası Tektonik Birliği'nde, Çankırı Havzası, Ankara- Yozgat-Erzincan Süturu ve Tokat Masifi arasında yer almaktadır. Çalışma alanının en yaşlı birimini, fliş fasiyesinde gelişen marn, kumlu kireçtaşı ardalanmasından meydana gelen ve Karaca Ali Plütonu tarafından kesilen, Kampaniyen-Daniyen yaşlı Dizilitaşlar Formasyonu oluşturmaktadır. Tektonik dokanakla Ankara Karışığı'yla yanal ilişkide olan Dizilitaşlar Formasyonu üzerine uyumsuz olarak gelen, kırmızımsı-kahverengi renkli, karbonat çimentolu konglomera silttaşından oluşan Yipresiyen yaşlı Mahmutlar Formasyonu üste doğru dereceli geçişli olarak, fliş fasiyesinde gelişmiş olan, kumtaşı-marn ardalanmasından. oluşan Lütesiyen yaşlı Bulanıkdere Formasyonu'na geçmektedir. Bu formasyonun üzerinde de, konglomera, yer yer jips düzeyleri içeren çamurtaşı litolojisi sunan üst Miyosen - Pliyosen yaşlı Kızılırmak Formasyonu yer almaktadır. Bölgenin en genç çökelleri ise, Kuvaterner yaşlı Alüvyonlar'dır.Çalışmada, Dizilitaşlar Formasyonu' na ait birimler içerisinde Planktonik Foraminiferlerin Biyostratigrafisine yönelik detaylı çalışmalar yapılarak, üç adet Planktonik Foraminifer Biyozonu ayırtlarımıştır. Ayrıca saptanan planktonik foraminiferlerden, stratigrafîk ve paleantolojik açıdan önemli olanlarının sistematik tanımlamaları yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kırıkkale, Biyostratigrafı, Fliş, Planktonik Foraminifer.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE BIOSTRATIGRAPHY OF FLYSCH DEPOSITS İN THE KIRIKKALE REGION Hilal TURHAN Cumhuriyet University Institute of Applied and Naturel Sciences Geological Engineering Department Supervisor: Assoc Prof. Mahmut TUNÇ The aim of this study is to discover the stratigraphical and paleontological features of the flyshoidal deposits in the Kırıkkale regian. The study area is located in between Çankın basin, Ankara-Yozgat-Erzincan suture zone and Tokat Massif, and lined up within the Kırşehir Massif. The oldest unit of the study. area is Campanian-Danian Dizilitaşlar Formation which is composed of marl-sandy limestone alternation in the flysch facies and is cut by the Karaca Ali Plüton. Dizilitaşlar Formation displys both lateral and tectonic contacts with the Ankara melange. it is unconformably overlain by the Mahmutlar Formation of Ypresien age. Mahmutlar Formation is represented by reddish-brovra, carbonate-cemented conglomerates and siltstone passes upwards gradually into Lütetian Bulamkdere Formation. Bulanıkdere Formation is represented by sandstone, marl alternation in a flysch facies. This Formation is overlain by Kızılırmak" Formation of Upper Miocene-Pliocene age. Kızılırmak Formation is composed of conglomerate and mudstone together with rare gypsum levels. The youngest deposits of the study area are the Quaternary alluviums.In this research, The study the biostratigraphy of Planktonic Foraminifera in Dizilitaşlar Formation have been carried out. Three Planktonic foraminifera biozones have been distinguished.And, systematic descriptions of paleontologic and stratigraphhically important planktonic foraminiferas have been given here. KEY WORDS: Kırıkkale, Biostratigraphy, Flysch, Planktonic, foraminifera.