Topraklarda iyonik güç ve bazı katyonların fosfor adsorbsiyonu üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 65257
  2. Yazar: KADİR ERÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RIFAT DERİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, kil çeşidi ve kireç içerikleri farklılık gösteren Konya, Reyhanlı ve Harran ovalarından seçilen toprak serilerinde çözelti fazının iyonik gücünün ve bazı katyonların fosfor adsorpsiyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Toprakların adsorpsiyon parametrelerinin belirlenmesinde sabit katyon - değişken iyonik güç ve sabit iyonik güç - değişken katyon kombinasyonlarında adsorpsiyon denemeleri yapılmıştır. Araştırma konusu topraklarda denge süresinin belirlenmesi amacıyla yapılan denemelerde dengeye ulaşma süresi 2 gün olarak kabul edilmiştir. Langmuir adsorpsiyon parametreler kıyaslandığında Reyhanlı toprağının en yüksek adsorpsiyon maksimumu (b=424.0 mg/g) ve adsorpsiyon (3.57ml/mg) enerjisine sahip olduğu görülmekte, bunu Harran ve Konya topraklan izlemektedir. Bu araştırmada elde edilen sonuçlara göre serbest Fe oksitlerin, toprakta fosforu adsorbe eden ana toprak bileşenlerinden olduğu saptanmıştır. Konya toprağı kil fraksiyonunda Harran toprağından daha fazla kireç içermesine karşın bu toprak kadar fosfor adsorbe edememiştir. Burada da adsorpsiyonda serbest demir oksitleri etkin olmuştur. İki değerlikli iyonların özellikle Ca+2'un tek değerliklilere göre daha fazla P adsorpsiyonuna yol açtığı görülmüştür. Genel olarak CaCla tüm konsantrasyonlarında en yüksek düzeyde P adsorpsiyonuna neden olmuştur. En düşük düzeyde adsorpsiyon NaCl çözeltilerinde elde edilmiştir. Bu durumun Na'un etkisinden daha çok, Ca+2, Mg+2 ve K* iyonlarının bulunmadığı veya az bulunduğu ortamlarda, Cl“ iyonlarının adsorpsiyonu azaltmasından kaynaklandığı sanılmaktadır.Bu çalışmada, kil çeşidi ve kireç içerikleri farklılık gösteren Konya, Reyhanlı ve Harran ovalarından seçilen toprak serilerinde çözelti fazının iyonik gücünün ve bazı katyonların fosfor adsorpsiyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Toprakların adsorpsiyon parametrelerinin belirlenmesinde sabit katyon - değişken iyonik güç ve sabit iyonik güç - değişken katyon kombinasyonlarında adsorpsiyon denemeleri yapılmıştır. Araştırma konusu topraklarda denge süresinin belirlenmesi amacıyla yapılan denemelerde dengeye ulaşma süresi 2 gün olarak kabul edilmiştir. Langmuir adsorpsiyon parametreler kıyaslandığında Reyhanlı toprağının en yüksek adsorpsiyon maksimumu (b=424.0 mg/g) ve adsorpsiyon (3.57ml/mg) enerjisine sahip olduğu görülmekte, bunu Harran ve Konya topraklan izlemektedir. Bu araştırmada elde edilen sonuçlara göre serbest Fe oksitlerin, toprakta fosforu adsorbe eden ana toprak bileşenlerinden olduğu saptanmıştır. Konya toprağı kil fraksiyonunda Harran toprağından daha fazla kireç içermesine karşın bu toprak kadar fosfor adsorbe edememiştir. Burada da adsorpsiyonda serbest demir oksitleri etkin olmuştur. İki değerlikli iyonların özellikle Ca+2'un tek değerliklilere göre daha fazla P adsorpsiyonuna yol açtığı görülmüştür. Genel olarak CaCb tüm konsantrasyonlarında en yüksek düzeyde P adsorpsiyonuna neden olmuştur. En düşük düzeyde adsorpsiyon NaCl çözeltilerinde elde edilmiştir. Bu durumun Na'un etkisinden daha çok, Ca+2, Mg+2 ve K+ iyonlarının bulunmadığı veya az bulunduğu ortamlarda, Cl”iyonlarının adsorpsiyonu azaltmasından kaynaklandığı sanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the effects of ionic strength of the solution status and some cations on the phosphorus adsorption of soils taken from the plains of Konya, Reyhanlı and Harran whîch show differences in clay types and lime CaCO3 contents. Comparison of the LangmuirP adsorption parameters, reveal that Reyhanlı soil has the highest P adsorption maximum (b=424.0 mg/g) and adsorption energy coefBcient (k=3.57 |il/|j.g), followed by Harran and Konya soils. The Reyhanlı soil has the highest free iron oxide content and this indicate that free iron oxides are the primary P adsorbers in these soils. Clay and lime contents of Harran and Reyhanlı soils are similar, but both P adsorption maximum and adsorption energy coefficient of Harran soil are higher, probably due to its higher free iron oxide content. The results suggest that lime, even present in the clay fraction is not as effective as free iron oxides, because Konya soil contain higher amount of lime in clay fraction but has lower P adsorption capacity. The P adsorption was significantly higher in supansions containing CaCl2. Other electrolytes, namely MgCla, KC1 and NaCl were not as effective. Regarding the effects of electrolytes, it can be stated that the Cl“ anion has a decreasing role on P adsorption. VI ABSTRACT This research investigates the effects of ionic strength of the solution status and some cations on the phosphorus adsorption of soils taken from the plains of Konya, Reyhanlı and Harran which show differences in clay types and lime CaC03 contents. Comparison of the Langmuir P adsorption parameters, reveal that Reyhanlı soil has the highest P adsorption maximum (b=424.0 mg/g) and adsorption energy coefficient (k=3.57 uJ/ug), followed by Harran and Konya soils. The Reyhanlı soil has the highest free iron oxide content and this indicate that free iron oxides are the primary P adsorbers in these soils. Clay and lime contents of Harran and Reyhanlı soils are similar, but both P adsorption maximum and adsorption energy coefficient of Harran soil are higher, probably due to its higher free iron oxide content. The results suggest that lime, even present in the clay fraction is not as effective as free iron oxides, because Konya soil contain higher amount of lime in clay fraction but has lower P adsorption capacity. The P adsorption was significantly higher in supansions containing CaCİ2. Other electrolytes, namely MgCk, KC1 and NaCl were not as effective. Regarding the effects of electrolytes, it can be stated that the CI”anion has a decreasing role on P adsorption.