Kırıkkale yöresinde bozlak dışında kalan uzun havaların makamsal analizi
The modal analyses of the folk songs having no rhythms apart from bozlak of the region of Kırıkkale
- Tez No: 308624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAMİT ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırmada, Kırıkkale yöresinde bozlak dışında kalan uzun havalardan oluşan 53 eser alınan kayıtlar sonrasında, Geleneksel Türk Halk Müziği ses sistemine göre notaya aktarılmış, aktarılan eserlerin ezgisel yapıları ve dizide yer alan seslerin frekansları tespit edilmiştir. Böylelikle Geleneksel Türk Sanat Müziğinde yer alan makamlara benzerlikleri araştırılmıştır. Bunun sonucu olarak Kırıkkale yöresinde icra edilen bozlakların seyir, güçlü, makam benzerliği ve geçkileri, incelenen eserlerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda Kırıkkale yöresinde varlığı bilinmesine rağmen üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamış bozlak dışı uzun havalar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, 53 pieces of music including folk songs with no rhythms apart from Bozlak, have been written down as musical notes in accordance with Traditional Turkish Folk Music after the related data have been collected in the region of Kırıkkale. The melodic structures and the values of pitch frequencies of sounds placed in between the melodic lines of the written works, the values of pitch time have been assessed through statistical data. Thus, the similarities between these works and the modes of Traditional Turkish Art Music have been investigated. As a result of this investigation, the course, dominance, mode similarity and transitions of the Bozlaks played and sung in the region of Kırıkkale were compared with the works that examined. According to the data gathered, by determining folk songs with no rhythms apart from Bozlak that have not been studied yet, a study of mode-related analysis over these works was carried even though their existence is known in the region of Kırıkkale.