Kanserli çocuklara yönelik çalışan sivil toplum kuruluşlarının iletişim faaliyetlerindeki çocuk temsilleri
Child representations in the communication activities of non-governmental organisations working on children with cancer
  1. Tez No: 652581
  2. Yazar: MELDA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN YENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İçinde bulunulan toplumun çocuklara bakışını yansıtan çocuk temsilleri, aynı zamanda toplumdaki çocukluk inşası üzerinde etkilidir. Medya, sağlık ve sivil toplum alanlarındaki çocuk temsillerinde çocuklar, pasif şekillerde, suçlu, nesne, muhtaç veya mağdur konumunda ve ağırlıkla olumsuz konularla ilintili olarak yansıtılmaktadır. Dolaşıma sokulan bu temsiller, çocuğu bir birey ve hak sahibi bir özne olarak gören hak temelli bir bakış açısından uzaktır. Sağlık alanında da çocuklara karşı korumacı ve paternalist yaklaşımlar ağır basarken, kanser söz konusu olduğunda yetişkinlerin çocuklar üzerindeki korumacılığı artmaktadır. Bu tezin temel amacı, kanserli çocuklara yönelik çalışan sivil toplum kuruluşlarının, kanserli çocuklara yönelik bakış açılarını, onlar hakkında yaptıkları iletişim faaliyetlerindeki yaklaşımlarını ve bu kurumlar tarafından üretilen çocuk temsillerini çocuk hakları çerçevesinden değerlendirmektir. Bu amaçla kanserli çocuklara ilişkin çalışan ÇOKSEV, KAÇOD, KAÇUV, KAYD ve LÖSEV kurumlarının kurumsal iletişiminden sorumlu çalışanlarıyla beş derinlemesine görüşme yapılmış ve bu görüşmeler tematik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Ek olarak kurumların iletişim faaliyetlerinde kullandıkları 25 görsel, göstergebilimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin ilkeleri çerçevesinde yorumlanarak, kurumların kanserli çocuklara yönelik yaklaşımları ve ürettikleri çocuk imgeleri hak temelli bir çerçeveden değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda, kanserli çocuklara yönelik çalışan STK'ların ağırlıkla yardım temelli bir yaklaşımı benimsedikleri ve faaliyetlerine ve iletişimlerine yön verecek, çocukları birey olarak gören çocuk hakları temelli bir bakış açısını geliştirmeye ihtiyaçları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Child representations that reflect the perspective of the society towards children have also an influence on the construction of childhood in the society. In child representations in the media, healthcare and civil society, children are represented in passive figures, in the positions of criminal, object, in need or victim and mostly by relating to negative issues. These representations that put into circulation are far from a rights-based perspective that sees the child as an individual and a rightholder subject. While protectionist and paternalist approaches against children are dominant in the field of health, adults' protectionism on children increases in the case of cancer. The main purpose of this thesis is to evaluate the perspectives of non-governmental organizations working for children with cancer with respect to children with cancer, their approach in communication activities about them, and child representations produced by these institutions within the framework of children's rights. For this purpose, five in-depth interviews were held with the employees responsible for the corporate communication of ÇOKSEV, KAÇOD, KAÇUV, KAYD and LÖSEV, working on children with cancer, and these interviews were examined through thematic analysis methodology. Additionally, 25 images used by these institutions in their communication activities were analyzed through semiotic analysis. The findings obtained were interpreted within the framework of the principles of the Convention on the Rights of the Child, and the institutions' approaches towards children with cancer and the child images they produced were evaluated from a rights-based framework. As a result of this study, it has been determined that NGOs working on children with cancer adopt mostly an aid-based approach and they need to develop a child rights-based perspective which will guide their activities and communications and that considers children as individuals.