Beden eğitimi dersinde bireyselleştirilmiş öğretim modeli uygulamasının akış teorisi çerçevesinde incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
Investigation of personalized system for instruction in physical education course within the framework of flow theory: A mixed method research
  1. Tez No: 652590
  2. Yazar: ARIKAN EKTİRİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOCAEKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. sınıf beden eğitimi ve spor derslerinde uygulanan bireyselleştirilmiş öğretim modeli ile birlikte Akış Kuramı çerçevesinde gerçekleştirilen öğretim sürecinin öğrencilerin gözüyle değerlendirilmesidir. Araştırma, karma araştırma yöntemlerinden birleştirme (çeşitleme, yakınsak paralel desen) deseni olarak desenlenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını, 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar döneminde, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yer alan bir ortaokuldaki 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak Rheinberg, Vollmeyer ve Engeser (2003) tarafından geliştirilen, İşigüzel ve Çam (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlama çalışması yapılan Flow Yaşantısı Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Yapılan doğrulayıcı faktör analizi sonucunda bu ölçeğin ortaokul öğrencileri ile yapılacak bilimsel araştırmalar kapsamında kullanılabilirliği ortaya konmuştur. Araştırmada nitel veri toplama araçları olarak yarı-yapılandırılmış görüşmeler, odak grup görüşmesi, araştırmacı günlüğü ve alan notları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel ve nicel veriler birlikte değerlendirildiğinde bir dönem boyunca BÖM ile işlenen beden eğitimi ve spor dersinde, öğrencilerin akış deneyimi yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the teaching process carried out within the framework of Flow Theory with the personalized system of instruction applied in 7th grade physical education and sports lessons from the students' point of views. The research was designed as a convergent parallel design, one of the mixed research methods. Participants of the study are 7th grade students at a secondary school under the Eskişehir Provincial Directorate of National Education in the spring semester of the 2018-2019 academic year. The Flow Short Scale developed by Rheinberg, Vollmeyer and Engeser (2003) and adapted into Turkish by İşigüzel and Çam (2014) was used as a quantitative data collection tool in the study. As a result of the confirmatory factor analysis the usability of this scale was revealed in scientific studies to be conducted with secondary school students. Semi-structured interviews, focus group interview, researcher diary and field notes were used as qualitative data collection tools. When the qualitative and quantitative data obtained from the research were evaluated together, it was concluded that the students had a flow experience during the semester in the physical education and sports lessons taught with personalized system for instruction.