Şizofreni hastalarına bakım veren yakınlarının depresyon, tükenmişlik ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin saptanması
Determination of depression, burnability and psychological resistance levels of the care of schizophrenia patients
  1. Tez No: 652592
  2. Yazar: SELİN GÜLBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Şizofreni hastalarına bakım verenlerde en sık görülen psikiyatrik bozukluklar arasında Tükenmişlik Sendromu ve Majör Depresif Bozukluk sayılabilir. Bu çalışma ile Hatay'da bir üniversite hastanesine başvuran şizofreni hasta bakım verenlerinin depresyon, psikolojik dayanıklılık ve tükenmişlik düzeylerini saptamak ve çeşitli sosyodemografik değişkenler ile ilişkisini araştırmak ve bu değişkenleri kontrol grubu ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışma 2019 yılında Hatay'da yaşayan 18 yaş üzeri şizofreni hastalarının bakım verenlerinde ve kontrol grubunda yapıldı. Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKU) Psikiyatri polikliniğine başvuran ve dahil edilme kriterlerini sağlayan DSM-5'e göre şizofreni tanısı almış tüm hastaların bakım veren 80 kişi ve sağlıklı gönüllülerden oluşan 80 kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara uygulanacak anket araştırmacılar tarafından yapılandırılmış olup, Sosyodemografik veriler (bakım veren, hasta ve kontrol grubu olmak üzere), Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği bölümlerinden oluşan anket uygulanarak, depresyon düzeyi, psikolojik dayanıklılık ve tükenmişlik düzeyi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The most common psychologic disorders among people taking care of schizophrenia patients are Burnout Syndrome and Major Depressive Disorder. The aim of this study was to determine the depression, psychological resillience and burnout levels of schizophrenic caregivers who applied to a university hospital in Hatay and to search their relationship with various sociodemographic variables and to compare these variables with the control group. Methods: This cross-sectional study is performed in 2019 on caregivers of schizophrenia patients, above 18 years, who lives in Hatay. According to DSM-5, who applied to the psychiatry outpatient clinic of Hatay Mustafa Kemal University Hospital (HMKU) and included the criteria for inclusion, 80 people, consisting of 80 volunteers and healthy volunteers, were included in the study. The survey performed on participants is structured by researchers and consists of Sociodemographic datas (of patient, nurser and control group), Maslach Burnout Scale, Beck Depression Inventory and Psychological Hardiness Scale. With these data we evaluated psychological resillience, depression and burnout level.