An analysis of conditional income convergence in selected OECD countries
Seçilmiş OECD ülkelerinde şartlı gelir yakınlığının analizi
- Tez No: 652631
- Danışmanlar: PROF. RASİM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yakınsama kavramı temelde bir grup ülke ekonomisinde aynı istikrarlı duruma veya büyüme düzeyine benzerliktir. Bu tezin odak noktası, OECD ülkeleri arasında 2000-2017 yılları arasında koşullu gelir yakınsaması olup olmadığını doğrulamak için Beta ve Sigma yakınsama kanıtlarını bulmaktır. Beta yakınsama kavramı Absolut ve koşullu yakınsama arasında bölünmüştür. β yakınsama meydana gelir Eğer fakir ekonomiler zengin ekonomilerden daha hızlı büyüme eğilimindeyse; bununla birlikte, ekonomilerin kişi başına düşen gerçek GSYİH dağılımının zaman içinde kademeli olarak düşme eğilimi göstermesi halinde, σ-yakınsama varlığı gösterir. Bu çalışma, 33 OECD üyesi ekonomi arasında koşullu yakınsama varlığını belirlemek için Beta ve sigma yakınsama ekonometrik metodolojisini uygulamaktadır. Bu yönteme göre, seçilen ekonomiler arasında koşullu gerçek gelir yakınsamasını doğrulamak için Beta ve sigma parametrelerini tahmin etmek için kesit veri kümesi gereklidir. Beta yakınsama parametreleri En Küçük Kareler yöntemi (OLS) ile tahmin edilir. Ticaret açıklığı, Beta yakınsama regresyon denklemine ekleyerek kontrol değişkeni olarak dikkate alınır. Kullanılan modellerin ampirik sonuçları, tüm model için F-testi ve modelin münferit parametrelerinin sağlamlığını test etmek için t-testi gibi ekonometrik modellerin istatistiksel anlamlılık ölçümü yoluyla yorumlanmadan önce test edilir. Bulgular, 2000-2017 yılları arasında 33 OECD üyesi ekonomi arasında güçlü pozitif mutlak veya koşulsuz ve koşullu yakınsamayı göstermektedir. Modellerin sağlamlığı, hepsinin Autocorrelation veya seri korelasyon olmadığına vurgu yaptığı ekonometrik doğrulama teknikleri tarafından test edilmiştir. Model homossedastiktir ve artıklar normal olarak da dağıtılır. Ek olarak, Sigma yakınsama sonucu, kişi başına GSYİH'nin OECD ekonomileri arasında seçilen süre boyunca azaldığını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of convergence is fundamentally the similarity in economies of a bunch of countries towards same steady state or growth level. The focal point of this thesis is finding the evidence of Beta and Sigma convergence in order to verify whether there is conditional income convergence among OECD countries over the period of 2000 to 2017 or not? The concept of Beta convergence is divided between Absolut and conditional convergence. β-convergence occurs If poor economies tend to grow faster than rich ones; however, if the dispersion of real GDP per capita levels of economies tend to decrease gradually over time period then it displays presence of σ-convergence. This study applies Beta and sigma convergence econometric methodology to specify conditional convergence existence among 33 OECD member economies. According to this method cross-section dataset is required to estimate parameters of Beta and sigma to confirm conditional real income convergence among selected economies. Parameters of beta convergence is estimated by Least Square method (OLS). The trade openness is taken into account as control variable adding it to Beta convergence regression equation. The empirical results of employed models are attested before interpretation through statistical significance measurement of the econometric models such as F-test for the whole model and t-test for testing robustness of individual parameters of the model. The findings appear to indicate strong positive absolute or unconditional and conditional convergence among 33 OECD member economies for the period of 2000 to 2017. The models robustness is tested by econometric verification technics where they all emphasize on absence of Autocorrelation or serial correlation. The model is homoscedastic and residuals are normally distributed as well. Additionally, the result of Sigma convergence stipulates that GDP per capita dispersion has declined over the selected time period among OECD economies.