Analysis of the precautionary saving motive using income risk as a measure of uncertainty: Evidence from Turkey
Belirsizlik ve ihtiyat güdüsüyle tasarruf analizi: Türkiye örneği
- Tez No: 652630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE GENÇ İLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İhtiyat güdüsüyle tasarruf, tüketicilerin geleceteki gelir belirsizlikler veya beklenmedik olaylar nedeniyle gelecek gelirlerinin düşmesine karşı önlem almak niyetiyle para veya varlık biriktirmesi olarak tanımlanmaktadır (Warneryd, 1999; Keynes, 1936). Bu tezin amacı Türk hanehalkının ihtiyat güdüsüyle tasarruf edip etmediğini araştırmaktır. Araştırmayı yürütmek için, 2011 ile 2017 yıllar arasındaki Türk Hanehalkı Bütçe Anketi veri setini kullanarak sentetik veya sanal panel veriyi oluşturmaktayım. Ayrıca, kohort analizini yaparak gelir artışı varyansı ile tasarruf ve toplam net varlık arasındaki ilişkiyi incelemekteyim. Böylece, gelir artışı varyansı, gelir riskini ölçen bir değişken olarak kullanarak en küçük kareler yöntemiyle gelir artışı varyansının tasarruf ve toplam net varlık üerindeki etkisini incelemekteyim. Bulgularıma göre, gelir artışı varyansının hem tasarruf hemde toplam net varlık üzerindeki etkisi pozitif olup Türk hanehalkının ihtiyat güdüsüyle tasarruf ettiğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The precautionary saving motive is when consumers save money or accumulate more wealth to insure themselves against future income uncertainties or unforeseen events which may lead to any unexpected decrements in their future income (Warneryd, 1999; Keynes, 1936). This thesis aims to investigate the precautionary saving motive of Turkish households. I investigate this issue by constructing a pseudo panel data set from the Turkish Household Budget Survey data between 2011 and 2017. Then, I conduct a cohort-level analysis and explore the relationship between the variance of income growth and saving as well as total net-worth. So I use the variance of income growth as my measure of income risk and apply a pooled OLS regression to determine the impact of income growth variance on saving and total net-worth. The results show a positive impact of the variance of income growth on saving and total net-worth, thereby leading me to conclude that there's a precautionary saving motive among Turkish households.