Aspect of global economic integration and the inequality of nations: Is the world becoming more unequal ?
Küreselleşen ekonominin farklı yönleri ve ulusların eşitsizliği: Dünya giderek daha adaletsiz mi oluyor?
- Tez No: 144287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Ekonomik faaliyetlerin küreselleşmesi, son dönemlerde hızla gelişmekte olan bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sürecin en önemli yanı uluslararası ticaret ve mali akımlardır. Bu gelişmelerin arkasında, uluslararası ticaretin ve mali akımlarının dünya ölçeğinde serbestleştirilmesinin ekonomik büyümeye, ve büyük olasılıkla, kişi başına düşen milli gelirin dünya çapında yakınsamasına neden olacağına dair argümanlar belirleyici olmaktadır. Bu çalışma, temel ekonomik büyüme teorilerini (neoklasik ve içsel), teorik ve ampirik, arka plan olarak sunduktan sonra kişi başına düşen milli gelirdeki artışla uluslararası ticaret ve mali gelişme (açıklık) arasındaki ilişkiyi sınamayı amaçlamaktadır. Toplam işgücü ve brüt sermaye oluşumu değişkenleri, kişi başına düşen milli gelir üzerinde etkili olabilecekleri fikrinden hareketle, modele eklenmiştir. Bu çerçevede, 1975-1999 döneminde yüksek uluslararası ticaret ve mali gelişme hızlarına ulaşmış ülkelerin yer aldığı, iki ülke grubu (gelişmiş ve gelişmekte olan) ele alınmıştır. Her iki ülke grubu için de kişi başına milli gelir denklemleri tahmin edilmesinin ardından bu iki ülke grubundaki kişi başına düşen milli gelir yakınsamaları hesaba katılmıştır. Bu amaca yönelik olarak her iki grup ülkeye ve bu gruplara beta- ve sigma-yakınsama testleri uygulanmıştır. Çalışma sonuçlan, şu hususları vurgulamaktadır: gelişmiş olan ülkeler uluslararası ticaret ve mali piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle kendini gösteren küreselleşme sürecinden yarar sağlarken, gelişmekte olan ülkelerIll bu süreçten yararlanamamaktadır. Brüt sermaye oluşumu, her iki ülke grubu için de kişi başına düşen düşen milli geliri artırma açısından önemli bir etken olarak ortaya çıkmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler, küresel entegrasyondan yarar sağlayabilmek için ticaret ve finans faaliyetlerini asgari koşulları sağlayacak biçimde geliştirecek adımları atmalıdırlar. Ayrıca, uluslararası ticaret ve finansal kalkınma gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen milli geliri pozitif etki ederken, bu grup için koşullu beta yakınsama testi uygulanması halinde her ikisinin de anlamlı sonuç vermediği görülmüştür. Bunun açıklaması, uluslararası ticaret ve finansal kalkınma, kişi başına düşen milli gelir düzeyini etkilerken, büyümeyi etkilemediği şeklindedir. Diğer yandan gelişmekte olan ülkeler için, uluslararası ticaretin, kişi başına düşen milli gelir yakınsamasına ters etkisi vardır. Bu durum elde edilen bu sonucun arkasındaki nedenlerin araştırılması gereğini ortaya koymaktadır. Brüt sermaye oluşumu ise, her iki ülke grubu için hem büyüme hem kişi başına düşen milli gelirin yakınsaması açısından pozitif anlamlı ilişkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The process of integrating economic activities into a world scale has been increasing largely in the past few decades. The main aspects of this process have been trade and financial flows. The main argument behind it is that freeing trade and financial flows on a world scale would lead to economic growth and thus, most probably, to convergence of per capita incomes throughout the world. This study, and after presenting the theoretical background of the basic economic growth theories (neoclassical and endogenous) and empirics related to them, attempts to test the relationship between the per capita income growth and international trade and financial development (liberalization). Total labor force and gross capital formation are also added to the model as they may also be related to per capita income growth. In doing this, two groups of countries are being selected (developed and developing) of which all countries in both groups have attained relatively higher rates of international trade and financial development through the period 1975-1999. After estimating the per capita income equations for both groups, the issue of convergence is taken into the analysis. Beta- and sigma- convergence tests are applied to both groups and to the sample as a whole. The results suggest the following: while the developed countries are benefiting from the global economic integration process (gaining from international trade and financial development), the developing countries arenot. Gross capital formation seems to be an important engine for per capita income growth in both groups. The developing countries may need to improve their situation and meet some minimum requirements of developing both sectors (trade and finance) in order to attain the level at which they may start gaining from the global economic integration process. Moreover, while international trade and financial development contribute positively to per capita income of the developed countries, when conditional beta-convergence test is conducted for that group, they both seem not to be meaningful. The explanation for that could be that both international trade and financial development do affect the level of per capita income but not the growth rate. For the developing countries, interestingly, international trade seems to have adverse effects on per capita income convergence. This issue needs attention in order to reach some conclusions about the reasons behind such a result. With respect to Gross capital formation, it is significantly positively correlated with per capita income growth and convergence for both groups.