Topraklarda fosfor durumu ve kullanılan analiz yöntemleri
Phosphorus statüs of soils and methods used for its determination
  1. Tez No: 65264
  2. Yazar: EMİNE BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YALÇIN GÜLÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
oz Fosfor, azot ve potasyum ile birlikte gelişim için zorunlu bir bitki besin elementi olarak sınıflandırılır. Buna karşılık bitki dokularında ve topraklarda az miktarda olup azot ve potasyuma göre çok daha düşük oranlarda bulunur. Fosfor, toprakta organik ve anorganik bağlı formda bulunur. Mineral toprakların üst kısmında organik fosfor içeriği toplam fosforun % 25-65 'i arasında değişmektedir. Anorganik fosforun bir kısmı az ayrışmış topraklarda apatit ve az miktarda da silikatlar, bir kısmı ise yeni oluşuklar şeklinde bulunur. Fosfor için topraklan analiz etmenin en önemli amacı; fosfor yetersizliği yüzünden ürün değerinin ekonomik kaybım önlemek için gerekli olan ilave edilebilir fosfor miktarını saptamaktır. Diğer bir amacı ise uzun süre varlığını koruyan alınabilir fosforun miktarını kontrol etmektir. Bu bilgi gübreleme uygulamalarının değerlendirilmesinde ve artıkların kullanılmasına karar vermede çok yararlı olmaktadır. Toprak analizlerine ilişkin yöntemleri veren kaynaklar gereksinmenin yüksek düzeyde olmasına karşın yurdumuzda oldukça azdır. Bu çalışma böyle bir gereksinmeyi karşılamaya yönelik olarak hazırlanmıştır. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Phosphorus is classified as an essential nutrient for plants together with nitrogen and potassium. On the other handi if it is compared with nitrogen and potassium, it exissts at very low amounts in plant tissues and soils. Phosphorus exists as organic and inorganic forms in soils. In the top soil of mineral soils, the content of organic phosphorus varies between 25-65 % of the total phosphorus. In the low weathered soils, some portion of inorganic phosphorus exists as apetite, few amounts silicates and the few part as new formated. The main reason for analysing the soils for phosphorus is to determine the phosphorus level which is necessary to avoid the economical loses of yield because of phosphorus deficiency. Another reason is to control the level of available phosphorus which may exist for a very long time. This knowledge is very useful in evaluation of fertilizer applications and decision of using of remainings. In our country, studies on the soil analysing methods, even they are needed frequently, are very. This work was prepared to meet this need. Although there is in our country great demond in our country,sources on soil analysis methods are very insufficient. This study is prepared to answer this demand. Ill