Çukurova koşullarında fosforlu gübre dozlarının buğday verim ve kalitesine etkisi
In Çukurova conditions the effects of phosphorus fertilizers dozes about grain yield on quality on wheat
  1. Tez No: 65263
  2. Yazar: ELİF CİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE İBRİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
II öz Bu araştırma 1995-1996 üretim döneminde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümünün deneme alanında (Ank Serisinde) yürütülmüştür. Denemede dört fosfor dozlarına (0, 4, 8 ve 12 kg P2(Vda) ek olarak sabit oranlarda 15 kg N/da üre olarak ve 10 kg K20/da K2S04 olarak kullanılmıştır. Denemede buğday çeşidi olarak Seri 82 ekmeklik buğday çeşidi kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde 3 yinelemeli olarak kurulmuş olup buğday bitkisinin verim ve kalitesi üzerine fosforun etkisi belirlenmiştir. Değişik dozlarda uygulanan fosforun buğday bitkisinin verim ve kalitesi üzerine önemli düzeyde etkisinin olmadığı yapılan analizler sonucunda belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre, toprağımızda var olan fosforun bitki gelişimi için yeterli düzeyde olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study was carried out during the growing season (1995 ve 1996) at Ank Series, of University of Çukurova, Soil Science Department Research Station. In the experiment, fertilizers (0, 4, 8 and 12 kg P2Os/da) were applied as a triple super phosphate and as URE and 10 kg K20 as a K2SO4. In the experiment, was desigred a randomized complete block, with three replications. Seri-82 we used as a wheat variety. Influence of P rates on yield, quality and selected plant parameters were studied as the main purpuse of this experiment. The result show that at this location. There is no P fertilizer effect on wheat growth and quality.