Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuklarda bilgisayar oyun bağımlılığında bağlanmanın etkisi ve yordayıcı faktörlerin incelenmesi
Investigation of the effect of attachment and predictive factors on computer game addiction in children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 652657
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLEN GÜLER AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte artan bilgisayar oyunları oynama sıklığının DEHB varlığını ve semptomların şiddetini artırdığı, ayrıca DEHB'nin de bilgisayar oyun bağımlılığını (BOB) riskini artırdığı gösterilmektedir. Bağlanma sorunlarının da BOB ile ilişkisi olduğu bildirilmiştir. Bu bağlamda Çalışmamızda, DEHB tanısı olan çocuklarda bağlanmanın BOB'a etkisi ve bu bireylerde BOB'u yordayıcı sosyodemografik ve klinik faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran, yapılan ruhsal muayene ile DSM-V tanı kriterlerine göre ilk kez DEHB tanısı alan veya DEHB tanısı olup son 3 aylık dönemde ilaç tedavisi almamış olan, 8-12 yaş arası 175 çocuk çalışmaya dahil edildi. Sosyodemografik bilgi formu, Hollingshead-Redlich, Çocuklar İçin Bilgisayar Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Aile İnternet Tutum Ölçeği (AİTÖ), Kerns Güvenli Bağlanma Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II-Orta Çocukluk Dönemi Ölçeği (YİYE), Turgay DSM-IV Kökenli Yıkıcı Davranış Bozuklukları Belirti Tarama Ölçeği kullanıldı. DEHB olan çocukların %11,4'ü bilgisayar oyun bağımlısı, % 79,4'ü ise BOB açısından riskli idi. Regresyon analizi sonucuna göre BOB varlığı erkeklerde kızlara göre 9,59 kat fazla idi. Akademik başarısı orta olan çocukların iyi olanlara göre ÇBOBÖ'ünden alınan toplam puanları daha yüksek idi. Kendine ait tableti olanlarda BOB varlığı tableti olmayanlara göre 3,83 kat fazlaydı. Ailede benzer şekilde oyun oynayan birinin olması BOB varlığını 5,45 kat artırmaktaydı. Aile tarafından bilgisayara sınır konulmayan çocuklarda BOB varlığı 7,52 kat fazlaydı. BOB olanlarda en az görülen bağlanma tipi güvenli bağlanma idi. Korkulu- kaçıngan bağlanma ve kaygılı bağlanma tiplerinde BOB varlığı güvenli bağlananlara göre 12,32 kat ve 19.17 kat daha fazlaydı. Yapılan korelasyon analizi sonucuna göre ÇBOBÖ toplam puanı ile turgay dikkat eksikliği, karşı olma karşı gelme, davranım bozukluğu, turgay total ölçek puanı, YİYE-kaygı toplam, YİYE-kaçınma toplam puanları arasında anlamlı, pozitif yönlü zayıf bir ilişki olduğu bulunmuştur. ÇBOBÖ toplam puanı ile kerns toplam puan, AİTÖ-kontrol puanı, AİTÖ-yakınlık puanı arasında anlamlı, negatif yönlü zayıf bir ilişki olduğu bulunmuştur. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar göstermektedir ki önlenebilir veya tedavi ile kontrol altına alınabilir birçok faktör BOB için yordayıcı olmaktadır. Özellikle BOB gelişiminde ciddi etkisi olabilen bağlanma sorunları DEHB tanılı bireylerde BOB gelişimi açısından klinik muayenede atlanmamalı ve detaylı irdelenmelidir
Özet (Çeviri)
With the developing technology, it has been shown that the frequency of playing computer games increases the presence of ADHD and the severity of symptoms, and ADHD also increases the risk of computer game addiction (CGA).It has been reported that attachment problems are also associated with CGA. In this context, our study, it was aimed to examine the effect of attachment on CGA in children with ADHD and the predictive sociodemographic and clinical factors of CGA in these individuals. 8-12 years aged 175 children Diagnosed with ADHD for the first time according to DSM-V diagnostic criteria, or with ADHD but did not receive medication for 3 months, who applied to Mersin University Child and Adolescent Psychiatry outpatient clinic were included in the study. Sociodemographic information form, Hollingshead-Redlich Scale, Computer Game Addiction Scale for Children (CGAS), Internet parenting styles scale (IPSS), Kerns Secure Attachment Scale (KSAS), The Experiences in Close Relationships Scale-Revised -Middle Childhood (ECRS), Turgay DSM–IV Based Disruptive Behavior Disorders Screening and Rating Scale, (TDBDS) were used. 11.4% of the children with ADHD had computer game addiction and 79.4% were at risk for CGA. According to the results of the regression analysis, the presence of CGA was 9.59 times higher in boys than in girls. Children with moderate academic success had higher CGAS total scores than children with good academic success. The presence of CGA in those who had their own tablets was 3,83 times higher than those without the tablet. Having someone play computer games like them in the family increased the CGA presence 5.45 times. The presence of CGA was 7.52 times higher in children who were not restricted about accessing computers by the family than restricted children. Secure attachment style was the least common style of attachment in those with CGA. The presence of CGA in the fearful-avoidant attachment and anxious attachment styles was 12.326 times and 19.17 times higher than those with the secure attachment style. According to the result of the correlation analysis, it was found that there was a significant, positive weak relationship between the total score of CGAS and TDBDS-inattention score, TDBDS-opposition score, TDBDS-conduct disorder score, TDBDS-total score, ECRS-anxiety score and ECRS-avoidance score. It was found that there is a significant negative weak relationship between CGAS total score and KSAS-total score, IPSS-control score, IPSS-proximity score. The results obtained from our study show that many factors that can be prevented or controlled with treatment are predictors for CGA. Attachment problems, which can have a serious impact on the development of CGA, should not be overlooked in clinical examination and should be examined in detail in terms of the development of CGA in individuals with ADHD.