Konvansiyonel ve dijital setup yapım tekniklerinin 3 boyutlu olarak karşılaştırılması
Comparison of conventional and digital setup techniques in 3 dimension
- Tez No: 652667
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN ÖNÇAĞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ : Ortodontik setup, tedavinin planlanmasını ve sonuçlarının öngörülmesini sağlayan bir yeniden yapılandırma işlemidir. Laboratuar ortamında hekim ya da laboratuar görevlisi tarafından uygulanan konvansiyonel setup ve bilgisayar ortamında yazılım aracılığıyla elde edilen dijital setup olarak 2 farklı teknikle uygulanır. Bu çalışmanın amacı tedavi öncesinde uygulanan her iki setup yöntemini 2 boyutlu lineer ölçümler düzeyinde karşılaştırmak ve 3 boyutlu hacimsel olarak çakıştırarak aralarındaki farkı değerlendirmektir. MATERYAL - METOD : Çalışmamızda ortodontik tedavi ihtiyacı bulunan 30 vaka ele alınarak başlangıç verileri toplandı. Ağız içi tarayıcı cihaz (Trios3 Cart™ , 3Shape, Denmark) ile elde edilen dijital başlangıç modelleri tarandı. Dijital model üzerinde ortodontik planlama yazılımı (Ortho Analyzer™, 3Shape, Denmark) kullanılarak dijital setup elde edildi. Alçı model üzerinde ilgili prosedürler uygulanarak ve tedavi planlamasına sadık kalınarak konvansiyonel setup oluşturuldu. Kovansiyonel setup yine aynı tarayıcı cihaz kullanılarak bilgisayar ortamına aktarıldı. Dijital ortamda depolanmış olan 2 tip setup modellerde 2 boyutlu ölçümler yapıldı. 3 boyutlu inspeksiyon programı (Geomagic Qualify 2013; 3D Systems, Rock Hill, SC, USA) kullanılarak çakıştırıldı ve değerlendirildi. Yöntemler arasındaki ölçüm farklılıkları ve çakışma miktarları istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR : Dijital setup modelleri ile konvansiyonel setup modellerindeki çakışma miktarları ve 2 boyutlu ölçüm değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde uyum görülmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: Orthodontic setup is a restructuring process that allows to planning the orthodontic treatment and predicting the results. It is applied with 2 different techniques. Conventional setup applied by the physician in the laboratory environment and digital setup obtained by the software in the computer environment. The aim of this study is evaluate the difference between two setup methods in 2 and 3 dimensional way. MATERIAL & METHOD: In our study, initial data were collected by handling 30 cases with orthodontic treatment needs. Digital setup was obtained by using orthodontic planning software (Ortho Analyzer ™, 3Shape, Denmark) on the digital model using by with the intraoral scanner device (Trios3 Cart ™, 3Shape, Denmark). Conventional setup was created by applying the relevant procedures on the dental cast. The conventional setup was transferred to the software by using the same scanner device. Two different digitalized data were superpose with using of the software. Conflict differences between the methods were evaluated. RESULTS: We found a statistically significant overlap between the digital setup method and the conventional setup method.