Kopenhag Okulu perspektifinden Türkiye'nin enerji güvenliği: Doğu Akdeniz etkisi (2009-2019)
Copenhagen School from the perspective of Turkey's energy security: The effect of Eastern Mediterranean (2009-2019)
  1. Tez No: 652666
  2. Yazar: CANSU AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİME TELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de doğal gaz sektöründeki enerji güvenliğinin 2009'dan bu yana karşılaştığı zorlukları, Güvenlik Çalışmaları Ekol'lerinden biri olan Kopenhag Okulu yaklaşımıyla analiz etmektedir. Güvenlik kavramı, hem birey hem de uluslar açısından farklı anlamlar taşımaktadır. Soğuk Savaş sonrasında Ekol, güvenlik anlayışını insan güvenliğini ve toplum güvenliğini ön plana çıkararak, güvenliğin referans nesnelerinin askeri konudan başka ekonomik, çevresel, sosyal ve politik sektörlerinde dahil olabileceğini öne sürmek suretiyle geleneksel güvenlik anlayışı dışında bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Bu Ekol'ün öncüleri olan Barry Buzan ve Ole Waever'ın temel yaklaşımları güvenlik kavramının genişletilmesi ve derinleşmesi üzerine olmuştur. Bu kapsamda, güvenlikleştirme, sektörel analiz, bölgesel güvenlik kompleksleri,“güvenlikleştirilmiş alandan çıkarma”gibi kavramlar anahtar kelimeleridir. Ekol'ün en önemli yapı taşlarından birisi olan“söz edimi”oluşturduğu bir durumun güvenlik dahilinde mi yoksa güvensizlik durumunda mı olduğu tartışması dikkat çeken özelliklerinden biridir. Buna bağlı olarak çalışmada Ekol'ün en önemli varsayımları olan güvenlikleştirici aktör, tehdit edilen referans nesnesi ve“söz edimi”argümanlarından yararlanılacaktır. Bu kapsamda çalışma, Doğu Akdeniz'in yeni gaz keşiflerinin bölgeyi süper güçler, bölgesel güvenlik kompleksleri, güvenlik sektörleri ve bölge ülkelerinin tedarik ve transit çeşitlendirmesi için yeni bir kaynağa dönüştürdüğünü göstermektedir. Bu anlamda Türkiye, uluslararası güvenlik sınırlarını, Kopenhag Okulu tarafından güvenlikleştirme aracı olarak tanımlanan“söz edimi”ile Doğu Akdeniz'in enerji konusuna dikkat çekmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis analyzes the challenges confronted Turkey's energy security in the natural gas sector in the Eastern Mediterranean since 2009. In this context, the energy security issue will be analyzed in the Copenhagen School. The concept of security has different meanings for both individuals and nations. The Post Cold War, the Copenhagen School pays more attention to the issue of human security and community security. Thus the school proposes that the some other issues rather than only the military argument contitute the basis of this new security approach. This new perspective brings new and different dimensions such as economic, environmental, social and political dimensions in the discussion of security. The main philosophy of Barry Buzan and Ole Waever, pioneers of this school, was on the extension and deepening of the concept of security. In this context, concept such as securitization, sectoral analysis, regional security complexes and de-securitization are the key words of this new approach. The Copenhagen School draws the attention to a debate wheather the concept of the“speech act”which is proposed by the school constitutes a securitization or desecuritization condititon. This study will utilize the most important assumptions of the school, namely the securitizing actor, the threatened reference object and the speech act. This study hows that the new gas discoveries of the Eastern Mediterranean could transform the region to a new source of supply and transit diversication for the super powers, regional security complexes, the security sectors and countries in the region. In this sense, Turkey tries to draw the attentiton of international boundaries to the Eastern Meditarranean energy issue through the“speech act”as described by the Copenhagen School as a mean of securitization.