Türkiye'de yemeklik baklagil üretim, tüketim, ticaret ve dışsatım pazarlama yapısı
  1. Tez No: 65268
  2. Yazar: TESLİME KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZ Bu çalışmada Türkiye baklagil üretimi dış ticareti dış ticaret pazarlama yapısı ve pazarlamada karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. Araştırma sonucunda, baklagil dışsatımcısı firmaların çoğunluğunun iç satım ve dışsatımı birlikte yürüttükleri ürünü genellikle üretici ve tüccardan aldıkları sonucuna varılmıştır. Dışsatımda satışların çoğunu vesaik mukabili ve akreditif satışlar oluşturmakta, ürünler genellikle CF ve FOB şeklinde teslim edilmekte, taşımacılık büyük oranda denizyolu ile yapılmaktadır. Baklagil dışsatımcısı firmalar arasında fiyat düşürülmesiyle sonuçlanan yoğun bir iç rekabetin olduğu, firmaların yeşil mercimekte Kanada, kırmızı mercimekte Suriye, nohutta Meksika ile rekabet içinde oldukları sonucuna varılmıştır. Firmalar çoğunlukla ithalatçı firmayı yurtdışındaki komisyoncular, dışsatımla ilgili çeşitli kurumlar kanalıyla ya da ithalatçı firmaların kendileriyle irtibat kurmalarıyla bulmakta, dünya piyasasıyla ilgili haber alma kanallarının çoğunu Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve İGEME, yurtdışındaki komisyoncular ve oluşturmaktadır. Baklagil dışsatımcısı firmaların en büyük sorunlarını; kaliteli ürün temin etme problemi, ambalaj bulmada zorluk çekmeleri, liman hizmetlerinin yeterli olmayışı, kredi faizlerinin yüksek oluşu, alıcı firmaların ödemede sorun çıkartmaları oluşturmaktadır. Firmalar konuyla ilgili kurumların aktif çalışmalarını, üretim, verim ve tohum ıslahı çalışmalarına ağırlık verilmesini, dışsatımda iyi bir denetim mekanizması oluşturulmasını, bürokratik işlemlerin azaltılmasını, kredi kaynaklarından daha geniş bir kesimin faydalanmasını istemektedirler.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this research pulses production pulses exportation of Turkey, structure of exportation marketing of pulses and to find out the problems of the marketing are examined. At the end of the search it was found out majority of pulses exportation firms traded both exportation and hometrade, they usually provide products from either farmers and merchants. The documents and letter of credit consist of the majority of sales at exportation, the products are delivered by CF and FOB, the products are transported by the sea. There is a danse home competition among the expertation firms which results with the decrease of the price, it was concluded the firms competete with Canadian firms for green lentils they competete with Syrian firms for red lentils, they competete with Mexican firms for chickpease. The firms find importer firms by means of foreign broker, some kinds of associations which are busy with exportation or importer firms contact with them. Akdeniz İhracatçı Birlikleri, İGEME, the foreign brokers, make up the majority of getting information channels. It is know problems of pulses exportation are difficulty in providing quality product, having difficulty in findind package, problems which importer firms make at payment. Firms can't follow improvement at world markets.