Jeodezik koordinat dönüşümleri için android tabanlı mobil uygulama geliştirilmesi
Android based mobile application development for geodetic coordinate transformation
- Tez No: 652682
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZGÜR HASTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde Android ve iOS tabanlı akıllı cep telefonları ve tabletler, konum bilgisi üretme ve navigasyon amaçlı oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Artık Android tabanlı akıllı cihazlar ile desimetre doğruluğunda konum bilgisine erişilebilmektedir. Madencilik, Jeolojik, Jeofizik vb. birçok mühendislik çalışmasında desimetre düzeyinde konum doğruluğu öngörülen doğruluk düzeyini karşılamaktadır. Genel olarak bu cihazlarda konum bilgisi World Geodetic System1984 (WGS84) datumunda coğrafi koordinatlar olarak üretilmektedir. Büyük Ölçekli Harita ve Harita Bilgileri Üretim Yönetmeliği (BÖHHBÜY)'ne göre ülkemizde mühendislik çalışmalarında International Terrestrial Reference Frame 1996 (ITRF96) datumu 2005.0 epok Transverse Mercator (TM) projeksiyon koordinatları kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ülkemizde hala birçok referans haritalar European Datum 1950 (ED50) datumundadır. Gerek eski referans haritalar gerekse yeni referans haritalar ile akıllı cihazlardan elde edilen konum bilgisinin entegre çalışabilmesi için bu sistemler arasında datum dönüşümü gerçekleştirilmelidir. Bunun yanı sıra coğrafi koordinatların kartezyen ya da projeksiyon koordinatlarına da dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında özellikle ülkemizde yaygın olarak kullanılan ITRF96, ED50, WGS84 datumları arasında dönüşüm gerçekleştirebilen ve coğrafi, kartezyen ya da projeksiyon koordinatlarını hesaplayabilen android tabanlı bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama sayesinde akıllı telefonlar ile elde edilen anlık konum bilgileri istenilen datum ve koordinat sistemine çevrimdışı da dönüştürülebilecektir.
Özet (Çeviri)
These days, Android and iOS based smart phones and tablets are used for location information generation and navigation purposes. Anymore, location information in decimeter accuracy can be accessed via android based smart devices. Mining, Geological, Geophysics etc. In many engineering studies, decimeter level position accuracy meets the predicted accuracy level. In general, location information in these devices is produced as geographic coordinates in the World Geodetic System 1984 (WGS84) datum. According to the Large Scale Map and Map Information Production Regulation (BÖHHBÜY), International Terrestrial Reference Frame 1996 (ITRF96) datum 2005.0 epok Transverse Mercator (TM) projection coordinates are used in engineering studies in our country. In addition, many reference maps in our country are still in European Datum 1950 (ED50) datum. In order for the location information obtained from both old and new reference maps and smart devices to work integratedly, datum transformation should be performed between these systems. In addition, geographical coordinates must be converted into cartesian or projection coordinates. In this thesis, an android-based application has been developed that can perform conversion between ITRF96, ED50, WGS84 datums, which are widely used in our country, and calculate geographic, Cartesian or projection coordinates. Thanks to this application, instant location information obtained by smart phones can be converted offline to the desired datum and coordinate system.