Dynamic stability of cracked composite plates
Çatlaklı kompozit plakaların dinamik kararlılığı
- Tez No: 652683
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yıllarda, kompozit plakalar otomotiv endüstrisi, havacılık, deniz, demiryolu araçları ve inşaat mühendisliği yapıları gibi çok çeşitli mühendislik uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kompozit plakalar statik ve dinamik yüklere maruz kalır. Bu çalışmada, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak çatlaklı kompozit plakaların dinamik kararlılığı sayısal olarak incelenmiştir. Kirchhoff'un ince plaka teorisine dayanan izotropik ince plaka, sonlu elemanlar metodu kullanılarak modellenmiştir. Ek olarak, klasik laminasyon teorisine dayanan kompozit plaka, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellenmiştir. İnce plakanın sınır şartlarının bir taraftan sabitlendiği, diğer tarafların serbest olduğu varsayılmaktadır. İnce plaka, kare plaka elemanlara bölünmüştür. Bu kare plaka elemanlar dört düğüme sahiptir ve her düğüm bir vektörel ve iki dönme serbestlik derecesine sahiptir, bu yüzden bu kare plaka elemanlar on iki serbestlik derecesine sahiptir. Plakanın dinamik kararlılığını hesaplamak için kullanılan Mathieu-Hill tipi hareket denklemi, Lagrange denkleminden elde edilen enerji ifadeleri kullanılarak oluşturulmuştur. Geliştirilen MATLAB sonlu elemanlar kodu kullanılarak çatlağın izotropik ve kompozit plakalar için doğal frekans, kritik burkulma yükü ve dinamik kararlılığı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca, MATLAB sonuçları ile ANSYS sonuçları karşılaştırılmış ve sonuçların çok yakın olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent decades, composite plates are widely used in a wide variety of engineering applications such as the automotive industry, aerospace, marine, rail vehicles and civil engineering structures. Composite plates are subjected to static and dynamic loads. In this study, the dynamic stability of cracked composite plates has been investigated numerically by using the finite element method. Isotropic thin plate based on the Kirchhoff's thin plate theory is modelled by using the principles of the finite element method. In addition to, a composite plate based on classical lamination theory is modelled by using the finite element method. It is assumed that the boundary condition of the thin plate is fixed on one side and the other sides are free. The thin plate is divided into square plate elements. These square plates have four nodes and each node have one translational and two rotational degrees of freedom, so these square plates have twelve degrees of freedom. Mathieu-Hill type motion equation which is used to calculate the dynamic stability of the plate, is created by using energy expressions obtained from the Lagrange equation. The developed MATLAB finite element code is used to examine the effect of crack on natural frequency, critical buckling load and dynamic stability for isotropic and composite plates. Furthermore, MATLAB results are compared with the results of ANSYS model and very good agreement between these results is observed.