Kamu ihalelerinde birim fiyat uygulamaları ve yeni birim fiyat analizi yapılırken yaşanan sorunların incelenmesi
Unit price applications in public auctions and when making the new unit price analysis examining the problems
- Tez No: 652692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, birim fiyat analizini oluşturan temel parametrelerden işçilik rayiç fiyatları ile rayiç miktarlarının belirlenmesi süreci detaylıca incelenmiştir. Özellikle işçilik rayiç fiyatlarının, asgari ücret ve reel işçi ücretleri ile karşılaştırmaları yapılmış ve elde edilen sonuçlara göre öneriler geliştirilmiştir. Diğer yandan, Türkiye'nin coğrafi ve iklim koşulları ile bunların verimlilik üzerindeki etkileri çalışılıp, birim fiyat uygulamasında yaşanan sorunlar ortaya konularak öneriler geliştirilmiştir. Revize birim fiyat ve fiyat farkı uygulamaları incelenerek, aksayan yönleri belirlenmiş ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Ülkemizde sanayi faaliyetlerinin belirli bölgelerde toplanması nedeniyle üretim yeri faktörlerinin malzeme rayiç fiyatları üzerindeki etkileri üzerinde durularak, bu etkilerden kaynaklanan olumsuzlukların çözümlenmesi için öneri ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonuçları bakımından; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile diğer kurumlar tarafından yayımlanmakta ve kullanılmakta olan birim fiyatların, ortaya konulan uygulamalarındaki aksayan hususlardan ötürü ihtiyacı tam olarak karşılamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of determining the current labor prices and the current amounts, which are among the basic parameters that make up the unit price analysis, have been examined in detail. In particular, comparisons of current labor prices with minimum wages and real workers' wages have been made and suggestions have been developed based on the results obtained. On the other hand, Turkey's geographical and climatic conditions put forth by the problems experienced by working in their unit price effects on productivity application proposals have been developed. The revised unit price and price difference implementations were examined, their defects were determined and solution suggestions were put forward. Due to the concentration of industrial activities in certain regions in our country, a proposal has been made for solving the negative effects of production site factors on material market prices. In terms of the results of the study, it was observed that the unit prices published and used by the Ministry of Environment and Urbanization, Ministry of Culture, General Directorate of Foundations and other institutions did not fully fulfil the need due to the disruptions in the applications revealed.