Araç taşıt karoserisinin çarpışma mekaniği açısından bilgisayar destekli analizi ve optimizasyonu
Computer aided analysis and optimization of vehicle body in terms of collision mechanism
  1. Tez No: 652702
  2. Yazar: GÖKÇEM ÇAPAR KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET SEFA KURALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araçlarda sürücü ve yolcuların güven içerisinde yolculuk yapabilmeleri için, kabin darbe direncinin belirlenmesi ve çarpışma testi prosedürlerinin yerine getirilmesi gün geçtikçe önem kazanmıştır. Bu nedenle araç üreticileri, araç kabini için yaptıkları analiz ve kabin darbe testleri ile daha tasarım aşamasında olası kaza anındaki yapısal davranışını öngörmekte ve bu verilere göre iyileştirme çalışmalarını yürütmektedir. Bu çalışmada, ECE-R29/3 standartlarına uygun olarak test platformu tasarımı ve 4x4, 6x6 ve 8x8 tahrikli özel amaçlı bir ağır hizmet aracı kabininin, önden dik ve yandan açılı çarpma ile üstten statik yükleme koşulları için sonlu elemanlar yöntemiyle analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz verileri ile fiziksel test verileri karşılaştırılmış ve kabinin kritik noktaları için tasarım değişikliğine gidilerek iyileştirme çalışmaları yürütülmüştür. Tasarlanan darbe test düzeneği ile elde edilen kabin deformasyon sonuçlarına göre kabinin darbe dayanımının ağır taşıt için uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determine the cabin impact resistance and apply the crash test procedures has become considerably important for the drivers and passengers to travel safely in vehicles. Therefore, vehicle manufacturers predict the structural behavior at the time of a possible accident at the design stage with the analysis and cabin impact tests that they make for the vehicle cabin and carry out improvement studies according to these data. In this study, a test platform design in accordance with ECE-R29/3 standards and a finite element analysis for a special purpose heavy-duty vehicle cabin with 4x4, 6x6 and 8x8 drives according to vertical and lateral impact and static loading from the top was performed. Analysis data and physical test data were compared and design changes were made for the critical points of the cabinet and improvements were carried out. According to the cabin deformation results obtained with the designed impact test mechanism, it was determined that the impact resistance of the cabin is suitable for heavy vehicles.