Morality-as-cooperation: How it relates to construal levels and how the theory could improve
İş-birliği-olarak-ahlak: Kurgulama düzeyleriyle nasıl ilişkilenir ve teori nasıl geliştirilebilir
- Tez No: 652700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LUCAS THORPE, PROF. DR. SELAHATTİN ADİL SARIBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez iki ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım Alper ve Yılmaz'ı (2020) takip eden bir deneysel çalışma içermektedir. Alper ve Yılmaz (2020), geçmiş bulgulardan ve kurgulama düzeyi teorisinden yola çıkarak deneysel olarak tetiklenen soyut düşünce yapısının ahlaki tutarlılığı ve bireyselleştirici ahlaki temellere verilen değeri artıracağını öngörmüştür. Ancak elde ettikleri sonuçlar hipotezlerini desteklemeyip önceki çalışmalarda elde edilen farklı bulgulara eklenmiştir. Mevcut çalışmada ahlaki temeller teorisi yerine daha yeni ve nitelikli bir teori olan iş birliği-olarak-ahlak teorisine dayanan bir ahlak ölçeği kullanılarak Alper ve Yılmaz (2020) ile aynı hipotezler test edilmiştir. Fakat hipotezler yine doğrulanamamıştır. Ek olarak, karakteristik soyut düşünce yapısının öngörülen ilişkilerle etkileşimi incelenmiştir. Düşünce yapısı manipülasyonunun sadece karakteristik olarak soyut düşünen kişileri bireyselleştirici ahlaki temellere daha fazla değere vermeye götürdüğü bulgusunun dışında bir etkileşim bulunamamıştır. Bütün olarak bu sonuçlar uygulanan düşünce yapısı manipülasyonunun karakteristik düşünce yapısı tarafından baskılandığına ve dolayısıyla ahlaki tutumları etkileyemediğine işaret etmektedir. İkinci kısım deneysel çalışmada kullanılan iş-birliği-olarak-ahlak teorisinin eleştirel bir değerlendirmesini içerir. Teorinin toplumsal normlara uydumculuğun rolünü göz ardı ettiği için insan ahlakının belli boyutlarını açıklayamadığı savunulmuştur. Ardından, uydumculuğun bir ahlaki temel olarak iş-birliği-olarak-ahlak çerçevesine eklenerek teorinin iyileştirilmesi için kuramsal dayanakları olan ve ilgili bilimsel bulgularla desteklenen bir tasarı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of two main parts. The first part involves an experimental study following Alper and Yilmaz (2020), who, informed by previous findings and construal level theory, hypothesized that experimentally evoking an abstract mindset would increase moral consistency and increase the valuation of individualizing moral foundations. However, their results did not support either of their hypotheses, adding to the mixed findings accumulated by previous research. I tested the same hypotheses as Alper and Yilmaz (2020) by using a more recent and sophisticated measure of morality based on morality-as-cooperation theory instead of moral foundations theory. However, the results again did not support the hypotheses. Additionally, I examined the possible influence of trait-level abstract-mindedness on the hypothesized effects. I failed to find any interaction effects other than that mindset manipulation increased the valuation of individualizing moral foundation only in the case of characteristically abstract-minded people. When combined, these findings indicate that the mindset manipulation may be overwhelmed by trait-level abstract/concrete mindedness, thus cannot influence moral attitudes. The second part comprises a critical assessment of morality-as-cooperation theory, which I employed in the experimental study. I attempted to show that the theory falls short of explaining certain aspects of human morality because it neglects the role of conformity to social norms. Then, I offer a theoretically grounded proposal supported by relevant empirical studies to improve the theory by integrating conformity as a moral foundation into morality-as-cooperation framework.