Transformation of banking: Negative interest rates and Central Bank digital currency design principles and implications
Bankacılığın dönüşümü: Negatif faiz oranları ve Merkez Bankası dijital para birimi tasarım ilkeleri ve önerileri
  1. Tez No: 652746
  2. Yazar: MUHAMMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez, nominal faiz oranlarının alt sınırına bir çözüm sağlamak için kağıt paranın tamamen değil, ancak yüksek nominal değerlilerinin aşamalı olarak kaldırılmasının uygulanabilirliğini tartışmaktadır. Çalışma aynı zamanda nominal faiz oranlarının sıfır alt sınırını ortadan kaldırarak para politikası araçlarındaki olası genişlemeye de ışık tutmaya çalışmaktadır. Bu nedenle, kağıt paranın tamamen değil kısmen de olsa, bir merkez bankasına ait bir dijital para birimi (MBDP) ile değiştirilmesini önermektedir ve MBDP ile ilgili temel faydalar ve zorluklar kısaca tartışılacaktır. Bu tez, MBDP'nin banka mevduatlarının yerini alıp alamayacağını ve banka mevduatlarından MBDP'ne geçişlere neden olup olmayacağını analiz etmeyi hedeflemektedir. MBDP'nı ve MBDP'nın sebep olabileceği olası banka hucümları ile ilgili olası çözümleri içeren bir para sistemi için dört tasarım ilkesi belirtilmiştir. İlkelere göre, (I) MBDP değiştirilebilir faiz özelliği taşımalıdır. (II) MBDP ve rezervler ayrı para formları olmalıdır ve doğrudan dönüştürülebilir olmamalıdır. (III) Mevduatın MBDP'ne dönüştürülebilirliği için herhangi bir garanti verilmemelidir. (IV) MBDP yalnızca uygun menkul kıymetlere karşılık piyasaya çıkarılmalıdır. Bu çalışma, hem negatif faiz politikaları hem de merkez bankası dijital para birimleri için yararlı bir kaynak olarak hizmet etmeyi amaçlamaktadır. MBDP'nin uygulamaya konulmasıyla beraber, banka hücumları ile ilgili olarak, politikaların etkinliği tasarıma bağlı olsa da, tasarım ilkeleri önem taşımaktadır. Özellikle merkez bankası, ihtiyaç anında talepleri karşılayacak etkili bir mekanizmaya sahip olmak için MBDP'ni bir fiyat kuralı veya miktar kuralı ile kontrol etmelidir. MBDP'nin potansiyel etkisini tartışmak için, bir MBDP örneğinin gerçek dünyada nasıl çalışabileceğinin açık bir tanımıyla başlamak gerekir. Sistem doğal olarak merkez bankasının yükümlülüğüne negatif faiz oranları empoze etmeyi mümkün kıldığından, çalışma, öncelikle nakit talebini banka mevduatları ve MBDP'ne karşı esnek bir şekilde ele almak için bir CTC oranı önermektedir. Paranın rollerinin ayrılmasından sonra, MBDP yeni kanuni para olacağı için nakit, merkez bankası parasının daha az tercih edilen bir biçimi olacaktır. Çalışma, merkez bankalarının böyle bir sistemi nasıl tasarlayıp işletebileceğini tartışıyor ve sisteme dair bazı cevapsız sorular öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues the feasibility of phasing out paper currency, not entirely but mostly, to provide a solution to the lower bound of nominal interest rates. The study also attempts to shed light on possible expansion in monetary policy tools by eliminating the zero lower bound of nominal interest rates. Thus, it suggests a substitution, not entirely, of paper currency, which is a digital currency, belongs to a central bank. The main benefits and challenges regarding the CBDC will be briefly discussed. This thesis's scope to analyze the CBDC, whether it can be displaced bank deposits and cause runs from bank deposits to CBDC. Four design principles have stated for a monetary system that includes CBDC and possible solutions regarding the digital bank run. According to the principles, (I) CBDC should bear interest, adjustably. (II) CBDC and reserves should be separated and not directly convertible. (III) There should be no guarantee for the convertibility of deposits to CBDC. (IV) CBDC should only be issued for eligible securities. This study intended to serve as useful background material for both negative interest rate policies and the central bank digital currencies. Regarding the bank runs with the introduction of the CBDC, although the policies' effectiveness will depend on the design, the design principles are essential. In particular, the central bank should control CBDC with either a price rule or the quantity rule to have an effective mechanism to meet the demands in a time of need. In order to argue CBDC's potential impact, it is necessary, to begin with, an explicit designation of the real-world example of a CBDC and how it might operate. Since the system naturally enables to impose negative interest rates on the central bank's liability, the works first propose a CTC ratio to handle the cash demand elastically against bank deposits and CBDC. After the separation of the money's roles, cash will be a less preferred form of the central bank money since the CBDC will be the new legal tender. The study discusses how central banks could design and operate such a system and raise some unanswered questions regarding the system.