PKK terörünün Türk basınına yansımaları (1984-2002)
Echoes of the PKK terrorism in Turkish press (1984-2002)
  1. Tez No: 652757
  2. Yazar: MEHMET KÜRŞAD YAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
PKK, ilk yapılanmasını 1973 senesinde Ankara Çubuk'ta başlatan ve 27 Kasım 1978 tarihinde Partiye Karkeren Kürdistan ismiyle Diyarbakır Lice'de faaliyete geçen etnik bir terör örgütüdür. PKK, 1978 senesinden isim değişikliği yaptığı 2002 senesine kadar güvenlik güçlerini ve sivil halkı hedef almıştır. Bu doğrultuda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde faaliyetler yürütmüştür. PKK terör örgütü, 1984 senesinde Siirt'in Eruh İlçesi'nde sistematik ilk saldırısını gerçekleştirmiştir. Örgüt, 1985 senesinde köy katliamları yapmaya başlamış ve 1987 senesinde bu katliamlarını hızlandırmıştır. 1989 senesinde ise kitle hareketlerine başlamıştır. 1990 senesinde örgüt, silahlı eylemlerini daha geniş alanlara yaymıştır. 1992 senesinde ise üç defa ayaklanma girişimlerinde bulunmuş, bu girişimler Türk Devleti tarafından önlenmiştir. 1993 senesinde örgütün katliamları artmış ve aynı senenin sonunda Türk Ordusu'nun da mücadelesiyle örgüt ateşkes talebinde bulunmuştur. Bu sözde ateşkes uzun ömürlü olmamış ve örgüt aynı yılın Nisan ayında tekrar saldırılarına başlamıştır. 1993 senesinin sonundan 1994 senesinin sonuna kadar Türk Ordusu PKK'yı büyük ölçüde imha etmiş ve 1995 senesindeki Çelik Harekâtı ve 1997 senesindeki Çekiç Harekâtı ile PKK terör örgütünün askeri kanadı çökertilmiştir. 1998 senesinde ise örgütün başındaki Abdullah Öcalan'ın yakalanma süreci başlatılmış, 15 Şubat 1999'da Abdullah Öcalan'ın yakalanmasıyla beraber örgüt etkisizleştirilmiştir. 2002 senesinde ise PKK, ismini KADEK olarak değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
PKK is an ethnic terrorist organization that started its first structuring in Ankara Çubuk in 1973 and started its operations in Diyarbakır Lice on 27 November 1978 under the name of Karkeren Kurdistan. The PKK targeted security forces and civilian people from 1978 until 2002, when it changed its name. Accordingly, it has carried out activities in Eastern and Southeastern Anatolia Regions. The PKK terrorist organization carried out its first systematic attack in Eruh District of Siirt in 1984. The organization started to carry out village massacres in 1985 and accelerated these massacres in 1987. In 1989, it started mass action. In 1990, the organization extended its armed actions to wider areas. In 1992, it attempted to revolt three times and these attempts were prevented by the Turkish State. The massacres of the organization increased in 1993 and at the end of the same year, the organization requested a ceasefire with the struggle of the Turkish Army. This ceasefire did not last long and the organization started its attacks again in April of the same year. From the end of 1993 to the end of 1994, the Turkish Army largely destroyed the PKK, and the military wing of the PKK terrorist organization was smashed by the Steel Operation in 1995 and the Hammer Operation in 1997. In 1998, the capture process of Abdullah Öcalan, the head of the organization, was initiated, and on 15 February 1999, the organization was neutralized with the capture of Abdullah Öcalan. In 2002, the PKK changed its name to KADEK.