İşletmelerin finansal rasyolarındaki değişikliklerin borsada işlem gören pay senetlerinin performansına etkisi: Otomotiv sektörü
The effect of changes in the financial ratios of companies on the performance of stock prices traded in the exchange market: Automotive sector
- Tez No: 652758
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, işletmelerin finansal rasyoları ile pay senedi fiyatı arasındaki ilişki incelenerek işletmelerin finansal rasyolarındaki değişikliklerin pay senedi fiyatına etki edip etmediği araştırılmıştır. Araştırmada, 12 rasyo (Cari Oran, Likidite Oranı, Nakit Oranı, Kaldıraç Oranı, Borç Devir Hızı, Yükümlülüklerin Vade Yapısı, Net Kâr Marjı, Öz Kaynak Kârlılığı, Varlık Kârlılığı, Alacakların Ortalama Tahsil Süresi, Stokların Ortalama Tüketim Süresi, Varlık Devir Hızı) bağımsız değişken, pay senedi fiyatı ise bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Çalışma, BIST'te işlem gören 7 otomotiv işletmesi ile Almanya, ABD ve İsveç borsalarında işlem gören 6 otomotiv işletmesinin 2007Q1-2018Q4 dönemi verileriyle panel veri analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirmiştir. Çalışma sonucunda Türkiye'deki borsada işlem gören otomotiv işletmelerinde; pay senedi fiyatının likidite oranlarından, finansal yapı oranlarından ve faaliyet oranlarından etkilendiği tespit edilmiş olup pay senedi fiyatı ile kârlılık oranları arasında anlamlı bir istatistiki ilişki bulunmamıştır. Diğer ülkelerdeki borsalarda işlem gören otomotiv işletmelerinde ise pay senedi fiyatının likidite oranlarından, finansal yapı oranlarından, faaliyet oranlarından ve kârlılık oranlarından etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by examining the relationship between the financial ratios of the companies and the stock price, it is investigated whether the changes in the financial ratios of the companies affect the stock price or not. 12 financial ratios (current ratio, liquidity ratio, cash ratio, leverage ratio, Debt Turnover Rate, Maturity Structure of Liabilities, Net Profit Margin, ROE, ROA, Average Collection Period of Receivables, Average Sales Period of Stocks, Asset Turnover) were used as independent variables, and the stock price was used as the dependent variable. The study was carried out by using the panel data analysis method with the data of 7 automotive companies traded in BIST and 6 automotive companies traded in Germany, USA and Sweden stock markets for the period 2007Q1-2018Q4. In conclusion; for the automotive companies traded on the BIST the stock price is affected by liquidity ratios, financial structure ratios and activity ratios but there is no statistically significant relationship between stock price and profitability ratios; on the other hand, for the automotive companies that are traded on stock exchanges in other countries, it has been determined that the stock price is affected by liquidity ratios, financial structure ratios, activity ratios and profitability ratios.