Girit'te Abdülkadir Geylani vakıfları
Abdulkadir Geylani waqfs in Crete
  1. Tez No: 652767
  2. Yazar: ENİS KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ADIYEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Toplumların sosyal ve ekonomik yapılarında etkili olan vakıflar İslam dünyasında ve daha sonra Osmanlı coğrafyasında kendini gösterdi. Osmanlılar ile birlikte daha geniş alanlara yayılma olanağı elde eden vakıf kurumu özellikle kendi içinde barındırdığı sosyal taban dolayısıyla tarikatlarla iç içe yayılmaya devam etmiştir. Bu tarikatlardan birisi olan Abdülkadir Geylani Tarikatı Osmanlı coğrafyasında 17.Yüzyıldan itibaren varlığını güçlendirdi. Özellikle Osmanlı-Venedik savaşları neticesinde Girit'te de etkili olmaya başladı. 1651 yılından itibaren söz konusu tarikata köyler vakfedildi ve bu durum 1670 ve 1705 tahrirlerinde devam ederek vakfa Resmo Ayovasil nahiyesinden çeşitli köyler dahil edildi. Böylece hem İslamizasyon sürecine hem de tarikatın Girit'teki etki alanı genişletildi.
Özet (Çeviri)
Waqfs, which are effective in the social and economic structures of societies, manifested themselves in the Islamic World and Ottoman geography. The waqfs institution, which gained the oppurtunity to spread to wider areas with the Ottomans, continued to spread together with the religious orders, especially due to the social base it contained. Abdulkadir Geylani sects strengthened its existence in the Ottoman geography since the 17th century. It started to be effective in Crete, especially as a result of the Ottoman-Venetian wars. As of 1651, villages were devoted to aforesaid sect and this situation continued in 1670 and 1705 and various villages from Rethymo Ayovasil sub-district were included in the waqfs. Thus, both the Islamization process and sect's sphere of influence in Crete were expanded.