Nesefî tefsirinde şiirle istişhad
Giving evidence or example with poem in the Quran?s commentary of Nesefî
  1. Tez No: 211938
  2. Yazar: ABDULKADİR KABDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN PAZARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında, Nesefî'nin hayatı ele alınmış olup, O'nun ilmî kişiliği ve eserleri, ?Ebu'l-Berekât en-Nesefî? ana başlığı altında verilmiştir. Yazarın hayatı biyografi kitaplarından araştırılarak özetlenmiştir. Dirayet tefsirinin en önemli mümessillerinden biri olan Nesefî, değişik alanlarda çok sayıda eser vermiştir. Bu eserlerinden birisi de, Kurân Tefsiri olan Medâriku't-Tenzîl ve Hakâikü't-Te'vil isimli eseridir. Tefsir ilminin Nesefî'ye kadar gelişimi, Medâriku't-Tenzil'in tefsir ilmindeki yeri ve Nesefî tefsirinin genel özellikleri de Medâriku't-Tenzil ve Hakâiku't-Te'vil başlığı altında ele alınıp incelenmiştir. Birinci bölümde, Arap edebiyatında şiirin değeri ele alınmış olup, Kur'anda geçen şiir ve şâir kelimelerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Buradan hareketle tefsir ilminde şiirin kaynak olarak kullanımı ve müfessirlerin şiire bakışı bu bölümde incelenmiştir. Teze esas olan istişhad konusu ise ikinci bölümde incelenmiştir. Nesefî'nin şiirle istişhadı, istişhad ettiği şiirlerin kaynakları bu bölümde değerlendirildikten sonra, Nesefî'nin İstişhad Yöntemleri Başlığı altında, istişhad konusu dört farklı açıdan ele alınmış ve hepsiyle ilgili örnekler tespit edilerek âyetlerle olan bağlantıları ve âyetleri açıklama yönleri ortaya konmuştur. Böylece, dirayet tefsiri alanında önemli bir yeri olan Nesefî tefsirinin şiirle istişhadı ve şiir kaynakları açıklanarak bu alanda yapılacak çalışmalara ışık tutması beklenen bir çalışma ortaya konmuştur. Sonuç bölümünde ise çalışmayla ilgili bir değerlendirme yapılmış ve Nesefî'nin, âyetleri tefsirindeki istişhadının, kendisinden önceki tefsirlere özellikle de Keşşâf Tefsîrine dayandığı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This present work included an introduction and two sections. The section of introductory is about the life, scholarship and works of En-Nesefi under the main title of ?Ebu?l Berekat en-Nesefi?. His life is summarized from the books of biography. He has a lot of different works, as one of the best representative of a commentator of Quran. One of his works is Madariku?t- Tanzeel and Hakâiku?t- Ta?wil as commentary of Qur?an. Developing of Qur?anic commentary until Nesefi the place of ?Madâriku?t ?Tanzeel? in the science of Quran?s commentary and the general features of Nesefi?s commentary is evaluated under the title of ?Madâriku?t- Tanzeel and Hakâiku?t Te'wil?. In the first section, the poem is investigated what was the worth of poem in the Arab Literature and the word poem and poet are evaluated that were included by the Holy Quran. Then using of poem in the science of commentary of Quran as a source and the opinions of commentator of Quran about the poem are evaluated in this section. Giving example/ evidence that main subject of this thesis is sought in the second section. Giving evidence of Nasafi in his commentary of Quran with poem, and the sources of poems that he used them are evaluated in this section then it explained it four different way by their examples with Qur?anic verses and explained how they are evidence for explaining of the verses of Quran Therefore, giving evidence with poem of the Quran?s commentary of Nasafi that has an important place in the in the science of Quran?s Commentary. And the sources of poems are explained then this studying is expected to shed some light for working in this area. Consequently, in the section of conclusion, this study is evaluated and concluded that the method of giving evidence in the commentary of Nasafi depended old commentaries before him, especially depended the commentary of Khassaf.