Ergenlik döneminde duygusal zeka özelliklerinin ve benlik saygısının internet bağımlılığı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of emotional intelligence characteristics and the relationship of self-esteem and internet addiction in adolescent
  1. Tez No: 652786
  2. Yazar: ABDULLAH TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada lisede öğrenim gören öğrencilerin ergenlik döneminde duygusal zekâ özelliklerinin ve benlik saygısının internet bağımlılığı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi 4 farklı lise olan; Fen lisesi, Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi ve İmam Hatip liselerinde öğrenim gören 11.sınıf ve 12.sınıf kademesinde 308 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; demografik bilgi formu, Duygusal Zeka Özelliği Ölçeği (TEIQue-Sf) Kısa Formu, Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği ve Young İnternet Bağımlılığı Kısa Formu kullanılmıştır. Ergenlerin benlik saygılarının artması ile duygusal zekâlarının ve alt boyutlarının da arttığı, ancak internet bağımlılık düzeylerinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında, ergenlerin internet bağımlılıklarının artması ile benlik saygısı, duygusal zekâ ve duygusal zekânın alt boyutlarından olan öz kontrol, duygusallık, sosyallik ve iyi oluş boyutlarının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Ergenlerin Benlik saygısı ve duygusal zekanın internet bağımlılığına anlamlı düzeyde etki ettiği, ergenlerin benlik saygısı ve duygusal zekâlarının artması ile internet bağımlılık düzeylerinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the emotional intelligence characteristics and the relationship of self-esteem with internet addiction during adolescence of high school students. The working group is the official 4 different high schools affiliated to the Ministry of National Education in Büyükçekmece district of Istanbul in the 2019-2020 academic year; It consists of 308 students at the 11th and 12th grades of science high schools, Anatolian High Schools, Vocational High Schools and Imam Hatip High Schools. As data collection tools in the research; demographic information form, Emotional Intelligence Feature Scale (TEIQue-Sf) Short Form, Coopersmith Self-Esteem Scale and Young Internet Addiction Short Form were used. It is concluded that with the increase of self-esteem of adolescents, their emotional intelligence and sub-dimensions also increase, but their level of ınternet addiction decreases. In addition, it was concluded that self-esteem, emotional intelligence and self-control, which are the sub-dimensions of emotional intelligence, and self-esteem, emotionality, and well-being decreased, as adolescents' ınternet addictions increased. In addition, it was concluded that adolescents 'self-esteem and emotional intelligence had a significant effect on ınternet addiction, and adolescents' self-esteem and emotional intelligence increased, and their level of ınternet addiction decreased. The findings are discussed in line with the literature.