Ergenlik döneminde duygusal zekâ gelişimi açısından din eğitimi
Religious education in terms of emotional intelligence development in adolescence
- Tez No: 858970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA TINAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çocukluktan yetişkinliğe geçiş süreci olarak tanımlanan ergenlik, bireyin hayatının önemli dönemlerinden biridir. Bu dönemde birey biyolojik, psikolojik ve duygusal olarak ciddi bir değişim yaşamaktadır. Farklı gelişim alanlarında yaşanan bu değişime bağlı olarak beyinde de bazı değişiklikler söz konusudur. Üst düzey düşüme becerileri geliştiren ergen beyninde duygularla ilgili olan alan, bireyin duygularına göre hareket etmesine sebep olmaktadır. Sergilenen davranışın niteliğini, davranışa kaynaklık eden duyguların olumlu ya da olumsuz olması belirlemektedir. Dolayısıyla duyguların ergenlik döneminde önemli olduğunu söyleyebiliriz. Olumlu duyguların gelişimiyle birlikte ilerleyen duygusal zekâ; öz bilinç, kendine çeki düzen verme, motivasyon, empati ve sosyal beceriler şeklinde beş bileşenden oluşmaktadır. Duygusal zekânın yetenekleri olarak da kabul edilen bu bileşenler, olumlu duyguların güçlenmesiyle gelişmektedir. Ergenlik döneminde duygusal zekânın desteklenmesi, bireyin benliğini bulması için gelişimine katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte din eğitiminin de bireyin gelişimini önemsediğini ifade edebiliriz. Din eğitiminin bireye vermek istediği değerler düşünüldüğünde, din eğitiminin duygusal zekâ gelişimine artı değer kattığı söylenebilir. Dolayısıyla ergenlik döneminde verilen din eğitimi bireyin duygusal zekâ gelişimi açısından önem arz etmektedir. Nitekim birey din eğitimi sayesinde duygusal zekâ açısından önemli olan yetenekleri içselleştirme ve pratiğe dönüştürme fırsatı bulur.
Özet (Çeviri)
Adolescence, defined as the transition from childhood to adulthood, is one of the important periods of an individual's life. During this period, the individual experiences a serious change biologically, psychologically and emotionally. Depending on this change in different areas of development, there are also some changes in the brain. The area related to emotions in the adolescent brain, which develops high-level thinking skills, causes the individual to act according to his emotions. The nature of the behavior exhibited is determined by whether the emotions that cause the behavior are positive or negative. Therefore, we can say that emotions are important during adolescence. Emotional intelligence progresses with the development of positive emotions; It consists of five components: self-awareness, self-control, motivation, empathy and social skills. These components, which are also considered as the abilities of emotional intelligence, develop with the strengthening of positive emotions. Supporting emotional intelligence during adolescence contributes to the development of the individual in finding his/her self. However, we can say that religious education also cares about the development of the individual. Considering the values that religious education aims to impart to the individual, it can be said that religious education adds value to the development of emotional intelligence. Therefore, religious education given during adolescence is important for the emotional intelligence development of the individual. As a matter of fact, thanks to religious education, the individual has the opportunity to internalize and put into practice the skills that are important for emotional intelligence.